Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Sinan Ateş soruşturmasında savcı değiştirilmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Sinan Ateş soruşturmasında savcı değiştirilmedi
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş soruşturmasında cumhuriyet savcısının değiştirilmediğini açıladı. Başsavcılık, “Soruşturmada ilaveten bir Cumhuriyet savcısı daha görevlendirildi” dedi.

Artı Gerçek - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in cinayet soruşturmasına bir cumhuriyet savcısı daha görevlendirildiğini duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca maktül Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma ile ilgili olarak yapılan bir kısım haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Anılan soruşturmada Cumhuriyet savcısının değiştirildiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmadığı gibi olayın kapsamına binaen mevcut Cumhuriyet savcısına ilaveten bir Cumhuriyet savcısı daha görevlendirilerek iki Cumhuriyet savcısının soruşturmayı birlikte yürütmesine karar verilmekle, olayın ardından mevcutlu olarak soruşturma evrakının getirildiği tarihte nöbetçi olan başsavcı vekilinin kontrolünde devam etmekte iken iş bölümü çerçevesinde soruşturma tevzi edilerek suç vasfına göre ve çalışma yönergesi uyarınca ilgili başsavcı vekilince koordine edilmektedir. Halihazırda soruşturma kapsamında 13 şüpheli tutuklanmış, 4 şüpheli hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştır ve soruşturma titizlikle yürütülmektedir.” denildi.

Soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, ikinci bir savcı görevlendirerek dosyayı Başsavcıvekili Durdu Özer'e verdiği, yeni savcı Durdu Özer’in, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başdanışmanı Eyüp Yıldızlar ile çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ankara'da eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş ve arkadaşı Selman Bozkurt, 30 Aralık'ta, Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi'nde motosikletli şüphelinin silahlı saldırısına uğramıştı.

Başından vurulan Sinan Ateş, olay yerinde ölürken, arkadaşı Bozkurt ise omzundan vurularak yaralanmıştı.

Cinayetle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında aralarında cinayetin azmettirici olduğu iddia edilen Doğukan Çep'in de bulunduğu 13 kişi tutuklandı. Tutuklulardan ikisinin özel harekat polisi olduğu, birinin ise MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk olduğu ortaya çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar