Ankara merkezli 14 ilde ev baskınları: 50 kadın hakkında gözaltı kararı

Ankara merkezli 14 ilde ev baskınları: 50 kadın hakkında gözaltı kararı
Ankara merkezli 14 ilde yürütülen soruşturma kapsamında 50 kadın hakkında gözaltı kararı verildi.

Artı Gerçek - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında 50 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada, yürütülen çalışmalar kapsamında farklı tarihlerde ifade ve fotoğraftan teşhis beyanları alınan tanık ve gizli tanıkların ifadeleri, MASAK ve HTS çalışmaları neticesinde 50 kadın hakkında gözaltı kararı olduğunu belirtti. Savcılık ayrıca, Ankara merkezli 14 ilde, ‘örgüt üyesi olma’iddiasıyla 29 Kasım’dan itibaren gözaltı kararı verildiğini ifade etti.

Jinnews’in haberine göre Diyarbakır’da 22 kişi hakkında verilen gözaltı kararında birçok eve baskın yapıldığı ve Barış Anneleri Meclisi üyesi Besile Narin, Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) aktivistlerinden Figen Ekti, Mekiye Ormancı, Didar Çeşme ve Zekiye Güler ile Bedia Akkaya, Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, Sultan Esen, Hatice Güngör, Meral Şimşek gözaltına alındı. İzmir’den ise D.A.'nın gözaltına alındığı öğrenildi.

Ağrı'da ise eski Diyadin Belediye Eşbaşkanı Hazal Aras'ın da evine baskın yapılarak gözaltına alındığı belirtildi.

Henüz gözaltına alınan tüm kadınların isimleri netleşmezken, kadınlara 24 saatlik avukat görüşme kısıtlılığı getirildiği ve kadınların Ankara’ya götürüleceği kaydedildi.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar