Ankara-Rusya arasında 'Afrin' krizi

Ankara-Rusya arasında 'Afrin' krizi
TSK'nin Afrin'e yönelik saldırıları sürüyor. Dışişleri Bakanlığı, Afrin'e üs kuracağı iddiaları üzerine Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarını Bakanlığa...

TSK'nin Afrin'e yönelik saldırıları sürüyor. Dışişleri Bakanlığı, Afrin'e üs kuracağı iddiaları üzerine Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı.

HABER MERKEZİ – Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin Kantonu'na bağlı köylere yönelik top atışları bugün de devam etti. Rus askerlerinin bölgede üs kuracağı yönündeki haberlerin ardından bu tür saldırıların geliştiği belirtilirken, Dışişleri Bakanlığı da bugün Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı.

Rusya'nın Afrin Kantonu'na asker göndermesi ve üs kuracağı yönündeki haberler, diplomatik krize yol açtı. İddialara göre dün Afrin'den Türkiye'ye doğru ateş açıldı ve bir asker hayatını kaybetti. Ardından Afrin Kantonu'na yönelik son iki gündür süren top atışları yoğunlaştırılarak devam etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan atışlarda en az 15 sivil yaralandı. Sabah saatlerinden itibaren Raco, Şiyê ve Mabeta ilçelerine bağlı köylere de top atışları yapıldı. 4 sivil yaralandı ve Afrin merkezdeki hastanelerde tedavi altına alındı. Cindirês ilçesine bağlı Nisriyê köyü de bombalandı. Saldırıda sivil yerleşim yerleri büyük zarar gördü. TSK dünden bu yana Raco, Cindirês, Şiyê ve Mabeta ilçelerine bağlı yoğun bir şekilde bombalıyor.

SAVAŞ UÇAKLARI UÇUŞ YAPTI 

TSK'ya ait savaş uçaklarının da Qere Baba köyü üzerinde keşif uçuşları yaptığı bildirildi. Afrin Kantonu Yürütme Meclisi ve YPG Sözcüsü Rêdûr Xelîl saldırılara karşı meşru savunma hakkına sahip olduklarını açıklamıştı. Atışların sebebinin Rus askerlerinin Afrin'e gönderilmesi olarak yorumlanıyor.

RUSYA-ANKARA KRİZİ

Rus askerlerinin bölgeye girişi devam ederken Ankara ile de diplomatik kriz patlak verdi. Rusya'nın Afrin'e üs kuracağı iddiaları üzerine, Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarı, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, "Oradaki ofisin kapatılması konusunda Rusya'dan adım atmasını bekliyoruz" diye konuştu. Dışişleri Bakanlığı, PYD bölgesinden açılan ateşle bir askerin hayatını kaybetmesi üzerine Rus maslahatgüzarının bakanlığa davet edildiğini, Türkiye'nin rahatsızlığının ve tekrarlanması durumunda (örgüte) misliyle karşılık verileceğinin iletildiğini açıkladı.

Rus askerlerin Halep'te Newroz kutlamalarına katılması,YPG-YPJ'lilerle fotoğraf çekmesi ve arma takmasına da tepki gösterilmişti.

YPG'nin sözcüsü Redur Xelil, Rusya'nın Afrin'de askeri üs kuracağını ve bu konuda pazar günü anlaşma yapıldığını salı günü açıklamıştı.

Öne Çıkanlar