Ankara'nın Hafızası: Belgeselci Sibel Tekin tutuklandı

Ankara'nın Hafızası: Belgeselci Sibel Tekin tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Belgesel yönetmeni ve akademisyen Sibel Tekin tutuklandı. Gerekçe olarak, İnsan hakları haftasında, Ankara'da yaptığı bir çekimde polis aracının görünmesi gösterildi.

İrfan Tuncçelik


Artı Gerçek- İnsan hakları haftasında, Ankara'da yaptığı bir çekimde polis aracı da göründü diye evine baskın yapılan Belgesel yönetmeni ve akademisyen Sibel Tekin tutuklandı.

15 Aralık Perşembe günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Ankara’daki evinden gözaltına alınan Tekin, Ankara'da kış ve yaz saati uygulamasıyla ilgili yoksul bir mahalle olan ve "Küçük Moskova" ile anılan Tuzluçayır Mahallesi'nde işçi ve öğrencilerin günlük yaşamını çekiyordu. Çekimde polis servis aracının da göründüğü gerekçesiyle Ankara’da bulunan evine polis baskını yapılarak iki gün önce gözaltına alınmıştı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Tekin," terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanarak Sincan Cezaevine gönderildi.

Tekel Grevi, Gezi ve 10 Ekim’in de aralarında olduğu çok sayıda toplumsal olay ve eylemi kamerasıyla kaydederek belgeseller hazırlayan Tekin, Ankaralılar tarafından ‘kentin hafızası’ olarak anılır. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar