Anketten çıkan sonuç: Türkiye'de demokrasi tehlike altında

Anketten çıkan sonuç: Türkiye'de demokrasi tehlike altında
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Eylül 2022 01:12
A+ A-
Transatlantik Eğilimler 2022 yılı raporuna göre, 'Ülkenizdeki demokrasiyi nasıl görüyorsunuz?' sorusuna Türkiye'de halkın yüzde 74’ü ülkede demokrasiye ilişkin sorun olduğu cevabını verdi.

Transatlantik Eğilimler 2022 yılı raporunda, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Polonya, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere, ABD ve Türkiye’de yaşayan kişilere sorular yöneltildi, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayanların küresel konular dahil olmak üzere çeşitli hususlarda görüşleri alındı.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ TEHLİKE ALTINDA GÖRÜLÜYOR

voaturkce.com'un haberine göre; raporda yer alan sorulardan biri de "Ülkenizdeki demokrasinin durumunu nasıl görüyorsunuz?" sorusu oldu. Türkiye’de bu soruya yanıt verenlerin yüzde 46’sı, demokrasiyi tehlikede gördüğünü söylerken yüzde 28’lik bir kesim de demokrasinin bir şekilde kötü durumda olduğunu belirtti. Türkiye’de demokrasinin iyi ya da mükemmel durumda olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 21’de kaldı. Yüzde 5’lik bir kesim de bu konuda fikri olmadığını söyledi.

UKRAYNA SAVAŞI’NA TEPKİLER

Rapora göre anket yapılan ülkelerdeki katılımcıların büyük çoğunluğu, Rusya’nın, Ukrayna’ya başlattığı saldırı nedeniyle savaş suçu işlediğini ve bu konuda yargılanması gerektiğini düşünüyor. Rusya’nın savaş suçlarından yargılanması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 74 iken Rusya’ya daha sert ekonomik yaptırımlar uygulanmasını isteyenlerin oranı da yüzde 71 olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye’de Rusya’ya yönelik savaş suçları soruşturması yapılması gerektiğini düşünenlerin oranı da Rusya’ya daha sert yaptırımlar uygulanmasını isteyenlerin oranı da yüzde 42 olarak görünüyor. Bu oran diğer ülkelerin altında kaldı. Yine 14 farklı ülkede ankete katılanların yüzde 63’ü, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üye olmasına destek verirken yüzde 58’i de Ukrayna’nın NATO’ya alınmasını destekliyor.

Ukrayna savaşı nedeniyle ABD’nin Ukraynalı göçmenleri kabul etmesini isteyen Amerikalılar’ın oranı da partilerine göre farklılık gösteriyor. ABD’de Demokrat seçmenlerin yüzde 72’si, ABD’nin Ukraynalı göçmenleri kabul etmesi gerektiğini düşünürken Cumhuriyetçiler’in yüzde 45’i bu fikre destek veriyor.

Türkiye Ukrayna’dan göçmen kabul edilmesine desteğin en az olduğu ülke olarak göze çarpıyor. Türkiye’ye Ukrayna’dan göçmen alınmasına destek verenlerin oranı yüzde 31’de kaldı.

Türkiye "fiyat artışına neden olsa da Rusya’dan enerji alımı konusunda yaptırım uygulanmasına destek veren ülkeler" sıralamasında da diğer ülkelerin çok altında kalıyor. Türkiye’de Rusya’ya bu konuda yaptırım uygulanmasını destekleyenlerin oranı yüzde 30 olarak belirlendi. Türkiye’den sonra en az destek yüzde 49’la İtalya’da görüldü.

EN AZ GÜVENİLİR ORTAK TÜRKİYE

Anket, Türkiye dışındaki 13 ülkede yaşayanların Türkiye’yi güvenilir bir ortak olarak görmediklerini de ortaya çıkardı. En güvenilir ortak sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 71’le İsveç birinci sırada yer alırken Türkiye yüzde 27 ile son sırada bulunuyor. Türkiye’de toplumun yüzde 43’ü en güvenilir ortak olarak Almanya’yı gördüğünü söyledi. ABD’yi en güvenilir ortak olarak görenlerin oranıysa yüzde 17’de kaldı.

GÜVENLİK ALGISI

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, ülkelerin toplumlarının büyük çoğunluğu, en büyük güvenlik sorunu olarak ülkeler arasındaki savaşları görüyor. Savaşları ikinci sırada iklim değişikliği izliyor. Sonuçlar göç konusunu en büyük güvenlik sorunu olarak gören toplumun Türk toplumu olduğunu ortaya koyuyor. Türk halkının yüzde 37’si göçü, yüzde 16’sı da terörü en büyük güvenlik sorunu olarak görüyor. İklim değişikliğini tehdit olarak algılayanların oranıysa Türkiye’de yüzde 8’de kaldı.

Öne Çıkanlar