Antep’teki çocuk istismarı davası Meclis gündeminde

Antep’teki çocuk istismarı davası Meclis gündeminde
HDP’li Toğrul, Antep’te yaşanan çocuk istismarını TBMM’ye taşıyarak, dava sürecinde uygulanan ‘iyi hal indirimini’ Bakan Yanık'a sordu: ‘Cinsel istismar davalarında iyi hal indirimi uygulanmaması konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

Artı Gerçek-HDP Antep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Antep’in Nurdağı ilçesinde Kadri tarikatının Nadiri koluna ait şeyhinin oğlunun 2015 daha sonra ise 2016 yıllarında cinsel istismar suçunda bulunduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Toğrul, okul psikoloğu ve ailenin Nadiri koluna ait şeyhinin oğlu hakkında şikayette bulunmasıyla olayın ortaya çıktığı ve mahkemenin sanığa 16 yıl hapis cezası verdiğini belirtti. Toğrul, mahkemenin sonradan verilen cezaya iyi hal indirimi uyguladığına dikkat çekti.

HDP’li Toğrul, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından cevaplandırması istemiyle soru önergesini verdi. Antep’te yaşanan çocuk istismarı davasına Toğrul, bakanlığın davaya müdahil olup olmayacağını sorarak, “Kadri tarikatının Nadiri koluna ait şeyhinin oğlu davasında iyi hal indirimi uygulanmasının gerekçesi nedir?” dedi.

‘YAŞANAN HER ÇOCUK İSTİSMARI İDEOLOJİKTİR, POLİTİKTİR, SİYASALDIR’

İktidarın çocuk istismarı üzerini örtmeye çalıştığını belirten HDP’li Toğrul şunları söyledi:

“İktidarın uyguladığı liberal, muhafazakâr, gerici politikalar her gün bir yerde karşımıza kadına, çocuklara yönelik şiddet, tecavüz, taciz, istismar vakaları olarak çıkmaya devam ediyor.

Açığa çıkan her çocuk istismarı vakasında iktidar toplumun aşina olduğu farklı bir gündem yaratma, faili değil mağduru suçlama, normalleştirme, münferit bir olay gibi yansıtma vb politikalarla istismarın üzerini örtmeye çalışmaktadır.

Böylelikle sorunun asıl kaynağı olan politikaların sorgulanması engellenmek, cemaatler, tarikatlar üzerinden toplumsal ilişkilerin yeniden şekillendirilmesi devam ettirilmek istenmektedir. Yaşanan her çocuk istismarı ideolojiktir, politiktir, siyasaldır”

Toğrul, Antep’te yaşanan çocuk istismarı iddialarına dikkat çekerek, “Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Kadri tarikatının Nadiri koluna ait şeyhinin oğlu ilk olarak 2015 daha sonra ise 2016 yıllarında cinsel istismar suçunda bulunduğu iddia ediliyor” dedi.

‘TARİKATA ZARAR GELMESİN DİYE AİLE ŞİKAYETÇİ OLMUYOR’

Söz konusu iddiayı aktaran Toğrul şunları belirtti:

“2015'te Nadiri Şeyhi'nin oğlu Cemalettin Kutlubay’ın eşinin akrabasının evinde 17 yaşındaki bir kızı istismar ediyor. Ailesi bunu öğrendiği zamansa tarikata zarar gelmesin aile bağımız var bir zarar gelmesin diye şikayetçi olmuyorlar. Yine aynı şahsın başka bir akrabasının evinde kuzenleriyle oynayan 5 yaşındaki kız çocuğunu tuvalete götürerek istismar ettiği ifade ediliyor. Bu olayın da üstü kapatılmaya çalışılıyor.

‘İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANIYOR’

Toğrul, Cemalettin Kutlubay'ın oğlu 2016 yılında bir başka kız çocuğunu istismar ettiği belirtiyor. Öz amcasının kızına cinsel istismarda bulunduğunu belirten Tuğrul, kız çocuğunun okulda rahatsızlanması üzerine okulun psikoloğuna gitmesiyle olayın ortaya çıktığını söylüyor. Psikolog ve ailenin suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Toğrul, “bunun üzerine soruşturmayı başlatıyor ve şahsı tutukluyor. Savcı iddianameyi hazırlıyor. İlk başta 8 yıl olarak ceza veriyor. Sonra çocuk olduğu ve hürriyetten yoksun olduğu için cezayı artırıyor. 16 yıl ceza veriyor. Son olarak ise cezaya iyi halden indirim uygulanıyor” dedi.

‘BAKANLIĞINIZ KADRİ TARİKATININ NADİRİ KOLUNA AİT ŞEYHİNİN OĞLU DAVASINA MÜDAHİL OLACAK MI?’

Toğrul, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunlara dikkat çekti:

“-Basına yansıyan bu insanlık dışı olay dışında söz konusu tarikatın benzer vukuatları var mıdır? Bu durumun tespiti için etkili bir soruşturma yapacak mısınız? Ya da yürüttüğünüz bir soruşturma var mıdır? Var ise ne aşamadadır?

-Bu olayların çok sıkça ülkemizde yaşanıyor olması yeterince önlem alınmadığını gösteriyor. Bundan dolayı bakanlık olarak vicdani ve hukuki sorumluluk hissediyor musunuz?

-Bakanlığınız Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Kadri tarikatının Nadiri koluna ait şeyhinin oğlu davasına müdahil olacak mıdır?

-Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Kadri tarikatının Nadiri koluna ait şeyhinin oğlu davasında iyi hal indirimi uygulanmasının gerekçesi nedir? Cinsel istismar davalarında iyi hal indirimi uygulanmaması konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

-Tarikat ve cemaatlere mensup kişilerin sürekli cinsel istismar uygulamalarıyla gündeme gelmelerinin temel nedeni bakanlığınıza göre nedir?

-Tarikat ve cemaatlerin sürekli cinsel istismar olaylarıyla gündeme gelmesi ve olayların üzerine iktidarınız tarafından yeterince gidilmemesi bu yapıların dokunulmaz olduklarını ve yargının müdahale edemediği alanlar kanısı oluşturmaktadır. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Bakanlık olarak ülkede yaşanan cinsel istismar olaylarını engellemek için neden çalışmalar yürütmüyorsunuz?”

NE OLMUŞTU?

Antep, Nurdağı ilçesinde Nadiri tarikatının şeyhinin oğlu Cemalettin Kutlubay 2015 yılında 17 yaşındaki bir kızı istismar ettiği ortaya çıkmıştı. Aile tarikata ‘zarar gelmesin’, hısım bağımız var diye şikayetçi olmadığı öğrenilmişti.

Daha sonra bu kişi beş yaşındaki bir çocuğu istismar ediyor. Bu olayın üstü de kapatılmaya çalışılıyor. 2016 yılında altı yaşında öz amcasının kızına sistematik olarak cinsel istismarda bulunmasından sonra çocuğun okulda psikoloğa anlatmasıyla olay ortaya çıkıyor. Okul psikoloğu ve aile şikayetçi oluyor.

Bu kişi sonrasında tekrar bir akrabasının evine tuvalet ihtiyacını karşılamak için gidiyor -iddianamede yazanı söylüyorum- bahçede o sırada kuzenleriyle oynayan beş yaşındaki bir kız çocuğunu görüyor kolundan tutup tuvalete götürüyor ve taciz ediyor.

İddianameyi hazırlayan savcı ilk etapta sekiz yıl ceza istiyor. Ama sonra istismara uğrayan çocuk olduğu için cezayı artırıyor. Sonrasında mahkeme iyi hal indirimi uygulayarak 16 yıl hapis cezası verdiği ortaya çıkmıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar