Asansör faciası eylemleri 2. gününde: Müdüründen bakanına sorumlular cezasını çekecek

Zeren Ertaş'ın KYK yurdunda ölmesinin ardından isyan eden üniversite öğrencileri eylemlerini sürdürüyor. Ankara'da bir araya gelen öğrenciler yine polisle karşı karşıya kaldı. Öğrenciler, "Müdüründen bakanına, sorumlular cezasını çekecek" dedi.

Artı Gerçek - Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar KYK Kız Öğrenci Yurdunda 22 yaşındaki Zeren Ertaş'ın ölümüne neden olan asansöre faciasının ardından öğrenci protestoları ikinci gününde de sürüyor.

Ankara 7. Caddede ihmaller sonucu ölen Ertaş için yürüyüş düzenleyen üniversite öğrencileri, "KYK yurdunda katledilen Zeren, geleceksizlik ve tarikat yurdu kıskacında intihara sürüklenen Enes, tarikat yurdunda öldürülen Mehmet Sami, bu isimleri asla unutmayacağız ve kimseye de unutturmayacağız" dedi.

"Müdüründen bakanına, sorumlular cezasını çekecek diyen öğrenciler, bugüne kadar intihar eden, ihmaller nedeniyle ölen tüm arkadaşları için yürüdüklerini belirtti.

Barınamıyoruz Hareketi'nin X'te yaptığı paylaşımda yürüyüşün polis tarafından engellendiği belirtildi.

GÖLBAŞI KYK YURDU: KAZA DEĞİL CİNAYET

Ankara Gölbaşı KYK yurdunda barınan üniversite öğrencileri ise fenerlerle eylem yaptı. Ellerinde pankartlarla yürüyen öğrenciler "Zeren için adalet, kaza değil cinayet" sloganları attı.

Barınamıyoruz Hareketi, "Asansör firma yetkilisi yetmez, bütün sorumlular yargılansın. KYK yurtları denetlensin, koşullar iyileştirilsin!" notuyla eylemin görüntülerini paylaştı.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ: ARTIK GÖZARDI EDİLMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Selimiye KYK, Sultan 2. Murat KYK, Sultan Çelebi Mehmet KYK ve Edirne KYK yurdunda kalan Edirne Üniversitesi öğrencileri de bir araya gelerek eylem yaptı.

Öğrenciler, "Artık gözardı edilmeye tahammülümüz yok. Yurtlarda güvenlik önemleri derhal alınsın!" diyor:

SİVAS: BUGÜN İKİ YURTTA AYNI TEHLİKE YAŞANDI

Barınamıyoruz Hareketi, yurt genelinde öğrenci eylemlerini X hesabına taşıdı. O paylaşımlardan birinde Sivas'ta da benzer bir asansör sorunu yaşandığı ve bir öğrencinin panik atak geçirerek bayıldığı belirtildi.

Paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Yurtta öğrenciler asansörde kaldı. 1 öğrenci panik atak geçirerek bayıldı.

Yurdun tüm öğrencileri sokakta! 2 gün önce asansörde ihmallerinizle 1 arkadaşımızı öldürdünüz. Bugün 2 yurtta arkadaşlarımız yine aynı tehlikeyi yaşadı! CANIMIZA KAST EDİYORSUNUZ!"

Öğrenciler, Giresun'da Kastamonu'da Gebze'de, Erzurum'da, İzmir'de, Bayburt'ta, Kırklareli'de, Kayseri'de, Artvin'de, Bitlis'te, Burdur'da ve birçok kentte eylemlerini sürdürdü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar