Avrupa'da istihbaratı savundu, Ankara'ya geri çağrıldı

Avrupa'da istihbaratı savundu, Ankara'ya geri çağrıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 00:15
A+ A-
Danimarka’da istihbarat topladıklarını itiraf eden Türkiye’nin Danimarka’daki Din işleri Müşaviri Ankara’ya çağrıldı.

ARTI GERÇEK (Fahri AKIN) - Danimarka kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ‘Türkiye lehine ihbarcılık meselesi’ son yaşanan gelişmeden sonra daha da derinleşti.

2016 sonbaharında bir gazetenin yayınladığı ve Türk konsolosluğu tarafından organize edilen bir istihbarat ağının olduğu ve Türkiye aleyhine faaliyetler içinde bulunduklarını düşündükleri kişileri ihbar ettiklerini ortaya çıkaran bir araştırma yazısından sonra kamuoyuna yansıyan gelişme, Danimarka gündemini epeyce meşgul etmiş ve Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi, Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrılarak konu ile ilgili açıklama yapması istenmişti. Büyükelçi tarafından böyle bir istihbarat ağının varlığı resmi bir dille reddedilmişti.

Geçtiğimiz hafta içinde Kristelig-Dagblad gazetesinde yayınlanan söyleşide Türkiye Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Adnan Bülent Baloğlu’nun böyle bir istihbarat ağının varlığını kabul etmesi ve yapılan faaliyetleri savunması üzerine, tartışmalar yeniden alevlendi.

Danimarka'daki siyasi partileri tarafından büyük tepki gösterilen bu gelişmenin akabinde Türkiye’nin Danimarka’da yaşayan vatandaşları arasında imamlar aracılığı ile yürüttüğü istihbarat çalışmalarının, Danimarka yasalarına göre casusluk sayıldığı ve kanunen suç teşkil ettiği ifade edilerek Danimarka hükümetinin önlem alması istendi.

Danimarka’da Türkçe yayın yapan internet gazetesi kuzey.dk’nin haberine göre, yaptığı açıklamalar ile Türkiye ile Danimarka arasında siyasi bir krize neden olan müşavir Adnan Bülent Baloğlu’nun bugün itibariyle görevine son verildiği ve Danimarka'yı terkettiği belirtiliyor. Haberde, neden geri çağrıldığı yönündeki soruya net bir cevap vermek istemeyen müşavirin, ropörtaj ile ilgili olarak "Bu haber maksatlı ve kötü niyetlidir, sözlerim çarpıtıldı. Türkiye düşmanlığının olduğu kadar Erdoğan düşmanlığının da göstermektedir" dediği ifade ediliyor. (Kopenhagen)

Öne Çıkanlar