Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Tutuklanan polislerin ifadeleri ortaya çıktı

Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Tutuklanan polislerin ifadeleri ortaya çıktı
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında tutuklanan polislerin ifadeleri ortaya çıktı. Hakkındaki tanık ifadelerini kabul etmeyen polisler, 'hedef gösterildiklerini' ve 'iftiraya uğradıklarını' öne sürdü.

Artı Gerçek - Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu belirtilen ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’a ilişkin soruşturmada Serdar Sertçelik’in iddiaları üzerinde tutuklanan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik ve Organize Şube Müdürü Şevket Demircan’ın ifadeleri ortaya çıktı.

Çelik ve Demircan, "suç işlemek için anlaşma", "adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs", "görevi kötüye kullanma" ve "suçluyu kayırma" suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan tutuklanmıştı.

Sözcü'de Saygı Öztürk'ün aktardığına göre Çelik, ifadesinde kendisine yöneltilen soruların büyük bir bölümüne, “Ben il Emniyet Müdür Yardımcısı olduğum için konuları şube müdürü takip eder. Beni de o konuda bilgilendirir” cevabını verdi. Tutuklanan polislerin ifadeleri şöyle:

'ADIMI KARALAMAK İÇİN'

Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik: “Ayhan Bora Kaplan (ABK) suç örgütüne yapılan operasyonun bütün iş ve işlemlerini yürüten şubeden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olmamdan dolayı adımı karalamak için yurtdışına kaçan gizli tanık video hazırlamıştır. Bu görüşmelerde gizli tanık kendisini güvene almak adına bilgisi ve ilgi-alakası olmayan herkesi dillendirebilir.

Gizli tanığın dosya kapsamı dışındaki bu isimleri dillendirmesi o isimlerle ilgili soruşturma yapılacağı anlamını taşımaz. Kaldı ki soruşturma yapılması için sorumlusu olduğum şube müdürlüğü tarafından başarılı bir şekilde yürütülen ve aradan yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen hala gündemden düşmeyen bir operasyonda görev alan insanları karalamak için taraflı bir şekilde hazırlanmış ve kurgulanmıştır. Serdar Sertçelik ile hiçbir telefon konuşmam olmadı.

'GİZLİ TANIKLIK TALİMATI VERMEDİM'

Organize Şube Müdürü Kerem Gökay Öner’in çalışmalarda devre dışı bırakıldığına ilişkin iddiası doğru değildir. Kendisi şube müdürü olarak geniş yetkileri olan bir görev icra ediyor. Kimsenin pasifize edecek fiili bir gücü yoktur. Benim kimseye, ‘Kerem müdüre bilgi verilmemesi, soruşturmadan dışlanması’ gibi bir talimatım olmadı.

Organize Müdür Yardımcısı Şevket Demircan’a veya başka birisine herhangi bir siyasi hakkında Serdar Sertçelik’e gizli tanıklık yaptırılması için asla talimat vermedim, görüşmedim. Serdar Sertçelik’in yurtdışına kaçışı ile ilgili herhangi bir ilgim ve bağlantım yok. Siyasi kişilerin veya dosya ile ilgili olmayan ancak kamuoyu tarafından bilinen kişilerin Serdar Sertçelik’in gizli tanıklığı vasıtasıyla soruşturmaya dahil edilmesi gibi talimat vermedim.

'İFTİRAYA UĞRADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM'

Herhangi bir siyasetçi veya kamuoyunun bildiği tanıdığı kişiyi Organize Şube’yi kullanarak takip ettirmedim. Usulsüzce dinleme gibi bu yönde bana illegal bir talimat gelmedi. Serdar Sertçelik, tek taraflı beyanlarıyla kesip-biçerek insanların algısını yönlendirmeye çalışıyor. Beni hedef gösteriyor. Kendisi, işin içine siyasileri katarak soruşturmadan kurtulmayı amaçlıyor. İftiraya uğradığımı düşünüyorum.”

'KONUŞMAMDA GEÇEN PATLAT'TAN KASTIM...'

Organize Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan: “Yurtdışına kaçan Serdar Sertçelik’le telefonla konuşan Organize Şube Müdür Yardımcısıyım. Dinletilen telefon konuşmaları bana ait. Ancak kesilmiş bir şekildedir. Bu kayıtların kesintisiz olanı ve tamamını müfettişlere de verdim. Konuşmamda geçen ‘Patlat’ tan kastım, gizli tanık daha önce savcılıkta verdiği ifadede S.S.’nun karışmış olduğu ve ABK’nın dahil olduğu silahla yaralamayı anlatmıştı. O yüzden ‘Varsa bir şey ekleyelim’ demek istedim. Dosyaya bir şey katmak, eklemek gibi bir düşüncem olmadı.

Serdar Sertçelik’in konuşmayı kayda aldığını tahmin ettiğim için ben de kayda aldım. Çünkü, ileriki aşamada beyanlarını değiştirme olasılığını da gözettik. Bu kişinin yurtdışına kaçırılması konusunda kimseye talimat vermedim. Ayrıca yurtdışına kaçırılmasını niçin isteyelim? ABK dosyasına, alakası olmayan kişilerin eklenmesi, ya da siyasi bir kişiyi dinleme, dosyaya ekleme talimatı da almadım. Usulsüz bir dinleme de yapılmasına sistem izin vermez. Soruşturma makamının talimatları yerine getirildi.”

'TEHDİT EDİLDİM, AİLEM MAĞDUR'

Organize Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Ufuk Gültekin: “Ben 4 - 5 ay boyunca Ayhan Bora Kaplan örgütü ile mücadele ettim. 16 gün boyunca eve gitmediğim de oldu. Örgüt tarafından hedef seçildiğim için hakkımda koruma kararı var. Adresimi o yüzden vermiyorum. Örgütün ikinci adamını kaçırma gibi bir durumum söz konusu olamaz. Bu şahıs gizli tanık olduğu dönemde muhbir olarak bize bir takım bilgiler veriyordu. Ancak zorunlu olmadıkça onunla görüşme yapmıyorduk.

Kaçmadan bir gün önce bile bana ‘abi sana ulaşmaya çalışıyorum ancak ulaşamıyorum’ şeklinde mesaj da atmıştır. Suç örgütü tarafından tehdit edildim. Ailem mağdurdur.” -Organize Şube’de görevli Komiser Metehan İlkyaz: “Serdar Sertçelik’in Ankara’dan kaçırılmasında yer alan sivillerle hiçbir münasebetim ve birlikteliğim yok. Sadece telefon ortak baz söz konusudur. Bu da tek başına değerlendirilemez.” Organize suç örgütleriyle mücadele zor iştir. En küçük dikkatsizlikte başınıza her şey gelebilir.

Tutuklattığınız kişilerin yan koğuşunda da kendinizi bulabilirsiniz. Yılların emniyet mensupları, “Kaçabilirler” diye tutuklandı. Emniyet mensuplarının konulduğu Sincan Cezaevi yerleşkesinde dün ABK suç örgütü davasına devam edildi. Bu olayda da gerçeklerin bir an önce ortaya çıkmasını ve adaletin yerini bulmasını diliyoruz. (Kaynak)

Öne Çıkanlar