AYM'den Sırrı Süreyya Önder hakkında 'hak ihlali' kararı

AYM'den Sırrı Süreyya Önder hakkında 'hak ihlali' kararı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:12
A+ A-
Avukat Demir, 'Bu dosya, Demirtaş’ın da karşı hamleyle hükümlü hale getirildiği dosya. Aynı olay, aynı mahkeme kararı' diyerek yargı kararlarındaki çelişkiye dikkat çekti.

ARTI GERÇEK - Anayasa Mahkemesi, 2013'te Kazlıçeşme’de düzenlenen Newroz kutlamalarındaki konuşması gerekçe gösterilerek "terör örgütü propagandasını yapmak" iddiasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avukat Ramazan Demir, "Kararı henüz görmedik ancak Sırrı Süreyya Önder ile ilgili ihlal kararı sonrası AYM ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararı yargılamayı yapan mahkemeye gönderecek. Mahkemenin de derhal cezanın infazını durdurup Sırrı Süreyya Önder’i tahliye etmesi gerekiyor" dedi.

DEMİRTAŞ VE ÖNDER'İN DAVALARINDAKİ ÇELİŞKİ

Avukat Demir, yargı hükümlerinin birbirleriyle çelişmesine de Sırrı Süreyya Önder ve Selahattin Demirtaş davalarındaki iki farklı karar üzerinden dikkat çekti.

Demir, "Bu dosya Selahattin Demirtaş’ın da ‘karşı hamle’ ile hükümlü hale getirildiği dosya. Aynı olay, aynı mahkeme kararı. AYM başvurularını da beraber yapmış olmamıza rağmen AYM’nin Demirtaş ile ilgili kararı da neden vermediğinin hukuken ve mantıken açıklaması yok" ifadelerini kullandı. 

Önder'in avukatlarından Benan Molu da hak ihlali kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"2013'teki konuşması nedeniyle propagandadan 3 yıl 6 ay hapis cezası alan Sırrı Süreyya Önder için yaptığımız başvuruda AYM ifade özgürlüğü ihlaline karar verdi. Kararı henüz görmedik ancak Sırrı beyin serbest bırakılması ve yeniden yargılanması gerekiyor. 

Aynı davada yargılanıp "karşı hamle"yle 4 yıl 8 ay hapis cezası alan ve Sırrı beyle aynı gün AYM'ye başvurduğumuz Selahattin Demirtaş'ın başvurusunda ise hala bir gelişme yok. AYM'nin bu başvuruda da hızlıca ifade özgürlüğü ihlali bulması gerekiyor."

CEREN ÖNDER: ALMAYA GİDİYORUZ

Sırrı Süreyya Önder'in kızı Ceren Önder de babasının ceketinin fotoğrafını paylaşarak "Ceket yanımda, ailem yanımda, Yasin'im, kardeşlerim Nazlıcan'ım, Arın'ım Ziya'm yanımda. Almaya gidiyoruz" dedi.

Kararın ardından Sırrı Süreyya Önder'i cezaevinden almak için aralarında aile üyelerinin de bulundu çok sayıda kişi Kandıra Cezaevi'nin önüne gitti. HDP milletvekillerinin içinde yer aldığı cezaevi önünde geç saatlere kadar bekleyen gruba ekmek, su ve peynir ikram edildi.

NE OLMUŞTU?

HDP eski Ankara Milletvelili Sırrı Süreyya Önder’in 2013 Newroz'undaki konuşması gerekçe göstirilerek hüküm giydiği dosya Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na sevk edilmişti. İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 Newroz’undaki konuşmasını gerekçe göstererek ‘terör örgütü propagandası’ yapmak iddiasıyla Önder’e üç yıl altı ay hapis cezası vermişti. Önder'in çözüm sürecinde yaptığı konuşmalar suçlama konusu olmuştu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi (istinaf), yerel mahkemenin kararını yerinde bulmuş ve ceza kesinleşmişti. Cezaevine giren Önder, AYM’ye başvuruda bulunmuştu.

Aynı davada Selahattin Demirtaş da 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

ERDOĞAN'IN DEMİRTAŞ DAVASIYLA İLGİLİ SÖZLERİ

Erdoğan, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılmasına ilişkin "Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Bu topraklar rastgele topraklar değil" demişti. 

 

İlgili Haberler