Ayşegül Doğan'ın yargılandığı dava 11 Aralık'a ertelendi: Mahkeme, yargılamanın durdurulması talebini reddetti

Ayşegül Doğan'ın yargılandığı dava 11 Aralık'a ertelendi: Mahkeme, yargılamanın durdurulması talebini reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti Milletvekili Ayşegül Doğan'ın, gazetecilik faaliyeti kapsamında yaptığı görüşmeler dolayısıyla yargılandığı davaya devam edildi. Doğan, milletvekili seçildiği için yargılamanın durdurulmasını talep etti, mahkeme bu talebi reddetti.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR- Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan'ın "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi. Doğan'ın, milletvekili seçildiği için yargılamanın durdurulması talebi mahkemece reddedildi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan katılmadı. Avukatları, Ayşegül Doğan'ın 14 Mayıs seçimlerinde Şırnak'tan milletvekili seçildiğini hatırlatarak yargılamanın durdurulmasını talep etti. Bu talebi reddeden mahkeme, adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Aralık'ta görülecek.

NE OLMUŞTU?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü olan ve Gündem Müzakere programını hazırlayan Ayşegül Doğan hakkında gazetecilik faaliyetleri kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçesiyle "terör örgüt üyeliği" suçlamasıyla 2018 yılında dava açıldı.

İSTİNAF MAHKEMESİ CEZAYI BOZDU

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Aralık 2020’de Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Avukatların itirazı üzerine Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi kararı bozdu. Kararda, Doğan’ın gelen davet üzerine konuşmacı olarak DTK'nın toplantılarına katılması, haber ve röportaj yapmasının tek başına delil ya da örgütsel faaliyet olarak kabul edilemeyeceği vurgulandı. İstinaf, Doğan hakkında yurt dışına çıkma yasağının devam etmesi yönünde görüş bildirdi. Yargılamaya, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlandı.

Öne Çıkanlar