Azeri avukat uyardı: Biz yandık siz yanmayın

Azeri avukat uyardı: Biz yandık siz yanmayın
Türkiye’de getirilmek istenen başkanlık sisteminin en yakın olduğu Azerbaycan’dan avukat İntigam Aliyev uyarıyor: ‘Biz yandık siz yanmayın.' GÜNCEL...

Türkiye’de getirilmek istenen başkanlık sisteminin en yakın olduğu Azerbaycan’dan avukat İntigam Aliyev uyarıyor: ‘Biz yandık siz yanmayın.'

GÜNCEL – AKP ve MHP işbirliği ile Meclisten geçirilerek 16 Nisan’da referanduma sunulan başkanlık sisteminin; yetkilerinin genişliği ve ruhu itibariyle dünyada en çok benzediği ülke Azerbaycan.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Pınar Öğünç’ün röportaj yaptığı Azerbaycan’ın insan hakları alanında ismini duyaran avukatı İntigam Aliyev ‘Biz yandık siz yanmayın diye uyarıyor.

İntigam Aliyev, başkanlık sistemiyle yaşamanın neye benzediğini, tek tek yurttaşlara düşen söz hakkını, zaman içinde muhalefetin ufalanışını ve nasıl "yandıklarını" anlatıyor.

Haydar Aliyev’in iktidara gelişinden sonra gündeme getirilen başkanlık sisteminin fiili olarak hudutsuz hâkimiyet temin ettiğini belirten Aliyev bugün Türkiye’de, yapılan tartışmaların vaktiyle Azerbaycan’da yapılanlara çok benzediğini dile getiriyor..

2002’deki referendumun hâkimiyetin Haydar Aliyev’den oğluna geçmesi için düşünüldüğünü belirten Aliyev 2009 referendumunun İlham Aliyev’in süresiz hâkimiyette kalmasına yol açtığını söylüyor.. 2002’deki referandumunda Azerbaycan’da tartışmaların yeterince güçlü olduğunu. 2009 referendumunda tepkinin zayıfladığini ve nihayetinde 2016’da tam suskunluk ortamında geçildiğini belirten Aliyev "Çünkü o zamana kadar bizim FOX TV’lerimiz, Cumhuriyet gazetelerimiz artık kapatılmıştı. 2002 referendumuyla nisbî seçim sistemini iptal eden iktidar, sonraki yıllarda muhalif partilerin maddi kaynaklarını kesmekle, ofislerini ellerinden almakla, üyelerini hapse atmakla fiilen tekpartili siyasi sistemi kurmuş oldu" diyor.

Azerbaycan’da hâlâ baskıdan yılmadan muhalif fikirde olanların, tehlikelere rağmen konuşmaktan çekinmeyenlerin olduğunu söyleyen Aliyev; "Muhalif görüştekilerin sayısı gittikçe azaldı. Bir kısmı hapiste, bir kısmı ülkesini terk etmiş, bir kısmı yazmıyor, bir kısmı da iktidar cephesine geçmiş. Ama son dönemde iktisadi krizle ilgili eleştiriler artıyor. Buna karşılık hükumet yasaları sertleştiriyor" diyor.

Öne Çıkanlar