Bahadır Özgür: Yeni dönemin tanzimi illegal alanın düzenlenmesiyle başlıyor

Bahadır Özgür: Yeni dönemin tanzimi illegal alanın düzenlenmesiyle başlıyor
Gazeteci Bahadır Özgür, gündemdeki dolandırıcılık iddialarına ilişkin "Türkiye’de yeni dönemin tanzimi illegal alanın düzenlenmesiyle başlıyor" dedi. Özgür, operasyonların ekonomiye etkisini Dilan Polat örneği üzerinden anlattı.

Artı Gerçek - Sosyal medya fenomenleri ve tanınmış isimler etrafında dönen kara para, kayıt dışı para, tefecilik iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Bu iddiaların görünen yüzünün perde arkasının ne anlama geldiğini ise gazeteci Bahadır Özgür, BirGün'e anlattı.

'GEÇMİŞTEKİ MAFYADA İKTİDAR-MUHALEFET AYRIMI OLURDU'

Şu ana kadar 'AKP'li elitlere hatta partinin çeperine bile zarar verecek' bir operasyon olmadığına dikkat çeken Özgür, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün yaşanan hesaplaşmayı geçmişteki benzerlerinden farklı kılan bir noktaya daha dikkat çekelim. Geçmişte mafyada da bir tür iktidar-muhalefet ayrımı olurdu. Şimdi hepsi iktidar. Bir derebeylik rejimi gibi iktidar içinde özerk güç alanlarında hâkimiyet kurmuşlar. Çatışma bu güç alanlarının kimin lehine genişleyecek, kimin aleyhine daralacak düzeyinde ilerliyor şimdilik ve bunun şiddetini de direkt siyasi koalisyondaki gerilimler belirliyor."

'İLLEGALE YÖNELİK BASKI, LEGAL ALANDAKİ İLİŞKİLERİ DİZAYN ETMEYE YARIYOR'

Özgür, Türkiye’de ekonomik krizlerin baş gösterdiği ve rejime yeni bir biçim vermenin gerektirdiği anlarla mafya, çete vakalarının ortaya döküldüğü anların büyük oranda çakıştığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bunu gündem değiştiriyorlar maksadıyla söylemiyorum. Yeniden tanzim Türkiye’de, illegal alanın düzenlenmesiyle başlıyor hep. Çünkü her zaman iç içe ilerliyor legal ve illegal alanlar. Bir yanıyla bu simbiyotik ilişkide illegale yönelik baskı ve tanzim, legal alandaki ilişkileri vs. de dizayn etmeye yarıyor. Devlet içinde kurduğunuz ve onun etrafına ördüğünüz, açıktan cephe alamadığınız politik-iktisadi partnerlere bir ayar vermiş, sınır çekmiş oluyorsunuz. Üstelik politik maliyeti de az. Ancak topluma mesajı çok. Yoksulluğun, geçim derdinin dayanılmaz hale geldiği anlarda illegal işler, açıklanamayan servetler toplumun gözüne daha fazla batıyor."

OPERASYONLARIN EKONOMİYE ETKİSİ

Son olarak bu gibi operasyonların ekonomi üzerindeki etkisine değinen Özgür, "Dilan-Engin Polat ve benzeri güzellik merkezi sahiplerinin ortadan temizlenmesi piyasayı da regüle eder, pazarda siyasi bağlantısı daha güçlü olanın önünü açar. Bunu mesela Demir Yumruk diye anılan demir-çelik operasyonunda açık şekilde görmüştük. Çelik kapasitesinin neredeyse yüzde 10’u mafyanın elinde. Ancak Tosyalı gibi iktidarla iç içe de bir grup var. Elbette pazarda böyle bir duruma tahammül edemez" ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar