Bakan Koca'ya 'aşı' yanıtı: Umut satmaya çalışarak aklımızla alay etmektedir

Bakan Koca'ya 'aşı' yanıtı: Umut satmaya çalışarak aklımızla alay etmektedir
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 01:19
A+ A-
Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, yazdıkları ortak makalede, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 'Corona aşısı 40 gün sonra Türkiye’de' açıklamasını, değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, Coronavirus karşı üretilmesi için çalışmaları süren aşıyla ilgili "Corona aşısı 40 gün sonra Türkiye’de" dedi. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, Bakan Koca’nın bu açıklamasını ortak kaleme aldıkları makaleyle değerlendirdi. Türkiye’de grip aşısının dahi ‘karne ile yapıldığı’ belirtilen makalede, "Yıllardır üretilen ve kullanılan grip aşısını ülkemize yeterince getiremeyen Sağlık Bakanı daha henüz etkinliği bilinmeyen ve üretim aşamasına bile geçmemiş Corona aşısı ile halka umut satmaya çalışarak aklımızla alay etmektedir" denildi.

Bakanlığa  grip ve influenza aşısı yapması çağrılarına rağmen aşı tedarikinin gerçekleştirilmedi hatırlatılan makalede, AKP iktidarının sürekli karne dönemlerini anımsattığı ancak ‘aşının karneye yapılır hale geldiği’ ifade edilerek, şunlar belirtildi:

"Yıllardır zor zamanlarda uygulanan karne dönemini eleştiren AKP iktidarı pandemi döneminde aşıda karne dönemini de başlatmış oldu. Aşı üreten bir ülkeyi aşı ithal eden bir ülkeye dönüştüren AKP iktidarının ülkeyi içine soktuğu bu ekonomik kriz ortamında aşı da karneye bağlanmış oldu.

Mevsiminin çoktan gelmesine karşın grip aşısının henüz yeterince getirtilememişken, grip aşısına risk grubundaki vatandaşların bile ulaşamadığı ve karne puanı ile dağıtılırken, bulunduğu takdirde daha henüz üretimine bile geçmemiş- Coronavirus aşısının zaman geçirmeden nasıl temin edileceğini de doğrusu herkes çok merak etmektedir.  Sağlık Bakanını hayal satmaya değil, toplumu/sağlık çalışanlarını gerçek bilgilerle bilgilendirmeye, kaç doz aşının temin edildiğinin, influenza aşısı yapılacak kişilerin belirlenmesinde, puanlama sisteminin hangi bilimsel kritere göre yapıldığını halka şeffaflıkla açıklamaya davet ediyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar