Bakan Yanık'tan istismar açıklaması: Bakanlık olarak işimiz, mağdura barınma ve bakım hizmeti vermektir

Bakan Yanık'tan istismar açıklaması: Bakanlık olarak işimiz, mağdura barınma ve bakım hizmeti vermektir
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bizim Bakanlık olarak işimiz, mağdura barınma ve bakım hizmeti vermektir. Biz bu olayda da yapmamız gerekeni yaptık" dedi.

Artı Gerçek- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TRT Haber yayınına katıldı.Yanık, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini altı yaşındayken Kadir İstekli ile "imam nikâhıyla evlendirdiğini” ve sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı istismar davası hakkında açıklamada bulundu.

"Bizim Bakanlık olarak işimiz, mağdura barınma ve bakım hizmeti vermektir" diyen Yanık, Bakanlık olarak gereğinin yapıldığını söyledi.

'ERKEN YAŞTA EVLİLİĞE SET ÇEKMEMİZİN SEBEBİ KADINLARIN ŞİDDETLE KARŞI KARŞIYA KALMASININ ÖNÜNE GEÇMEK'

Bakan Yanık, erken yaşta evliliği istememelerinin sebebini ise Diyanet'in ergenlik kavramı üzerinden açıkladı.

Yanık'ın ifadeleri şöyle:

“Bizim erken yaşta evliliğe set çekmemizin sebebi; kadınların şiddetle karşı karşıya kalmasının önüne geçmek. Sağlıklı bir aile kurmasını sağlamak. Hayatını yönetme becerisini edinememiş birinin evlenmesi halinde maalesef şiddet döngüsüne dâhil olması daha kolay hale gelmiş olacak.

Bu konuda da Diyanet İşleri Başkanlığı’mız ‘erginlik’ kavramının anlamının da bir kez daha üzerinden geçti. Kimse çocuk yaşta insanları mağdur etmeyi tercih etmesin, bunun yolunu açmasın. Biz buna izin vermeyiz. Biz bu anlamda toplumsal farkındalığı artırmak konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Açıklaması sırasında CHP'nin tutumunu samimi bulmadığını da dile getiren Yanık, “CHP’nin bu konudaki tutumunu samimi bulmuyorum. Siyaseten ‘iktidarı zorlayacak önemli bir başlık bulduk’ sevinciyle ortaya çıktılar” diyen Yanık, “İnsanın olduğu yerde her türlü çirkin olaylar da olabiliyor. Bu suçların faili de mağduru da olabilirsiniz. Bu yüzden herkesin bunun ucundan tutması gerekiyor. Hepimizin el birliğiyle çözüm bulmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

'DAVA YENİ AÇILDI'

Davadan kasıt bir ceza davası açılmasıysa söz konusu dava yeni açıldı Aralık 2022’de. 30 Kasım 2020’de mağdur suç duyurusunda bulunuyor. Cumhuriyet Savcılığı, mağdurun şikâyetini aldıktan sonra kendisine iddianın niteliği uyarınca ‘Kalacak yerin var mı’ diyor ve mağdur şiddet önleme merkezine yönlendiriliyor. Mağduru biz 8 Aralık 2020’de merkezimize alıyoruz. Biz mağdurun ve çocuğunun gizliliğini sağlayacak önlemleri alarak süreci takip ettik.

'BİZ BU OLAYDA DA YAPMAMIZ GEREKENİ YAPTIK'

İşleyen bir süreç vardı ve dava açıldıktan sonra bir habere dönüştü. Soruşturma devam ederken yetkililer gereğini yaparlar. Bizim Bakanlık olarak işimiz, mağdura barınma ve bakım hizmeti vermektir. Biz bu olayda da yapmamız gerekeni yaptık. Bizim, dava açılıncaya kadar yasal olarak bu soruşturmaya dahil olma şansımız yok. Aralık 2022’de dava açılınca davaya dahil olduk. Soruşturma devam ederken de biz düzenli olarak sormuşuz. Bu olayda Bakanlık ve diğer kuruluşların süreci takibi söz konusu.

Biz Bakanlık olarak şu anda bu davanın bir tarafıyız. Biz mağdurun tarafını savunmak ve yargılamanın yasaya uygun şekilde yürütülebilmesi için davanın bir tarafıyız.

'DURUŞMA TARİHLERİ UZUN OLABİLİYOR'

Bakan Yanık, duruşma tarihinin 6 ay sonrasına verilmesine ilişkin “Eğer tutuklu sanık yoksa duruşma tarihleri uzun olabiliyor” diyen Yanık, davaya müdahil olduktan sonra sanıkların tutuklanmalarını ve duruşma tarihinin öne alınmasını talep ettiklerinin ve bu taleplerinin gerçekleştiğini söyledi.

Çocuğun cinsel istismarı suçunun, ağır suçlardan birisi olduğunu belirten Bakan Yanık, “Ertelenmeyen suçlardandır. Bizde bu süreçte yasanın bize verdiği tüm yetkiyi kullanacağız” diye konuştu.

'CUMHURİYET SAVCILIĞI BİZE BİLDİRMESEYDİ HABERİMİZ OLMAYACAKTI'

Bakanlık olarak yargıya intikal eden tüm davalardan haberdar olamadıklarını söyleyen Yanık, daha önce mahkemelerin dava açıldığında bakanlığa ihbar ettiğini, ancak 2019’da ihbar yükümlülüğünün kalktığını belirtti. Yanık, “Bu olayda da Cumhuriyet Savcılığı bize bildirmeseydi haberimiz olmayacaktı. Bununla ilgili olarak önümüzdeki süreçte gereken çalışmaları yapacağız. İhbar yükümlülüğünün kalkmış olması bizi Bakanlık olarak müdahil olamayacağımız bir noktada bırakabiliyor” dedi.

'15 YAŞIN ALTI ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARIDIR'

AKP iktidarında erken yaşta evliliğin yüzde 71 azaldığını kaydeden Yanık, “Erken yaştan kastımız 16-17 yaş. Nitekim 15 yaşın altı çocuğun cinsel istismarıdır, bunun da altını çizelim” dedi.

Öne Çıkanlar