Bakanlıktan doğum kontrol mektubu: İntiharı arttırıyor

Bakanlıktan doğum kontrol mektubu: İntiharı arttırıyor
Bakanlık doktorlara doğum kontrolünün intiharı artırdığı yönünde bir mektup gönderdi: Yapılan çalışmalarda intihar ile arasında net bir nedensel ilişki bulunamadı ama…

Sağlık Bakanlığı’nın "doğum kontrollerinin intiharı artırdığı" yönünde doktorlara bir ‘uyarı mektubu’ gönderdiği ortaya çıktı. Mektupta, "Avrupa İlaç Ajansı tarafından konuya ilişkin çalışma yapıldığı ancak "intihar ile arasında net bir nedensel ilişki bulunamadığı" bilgisine yer verildi.

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre "Depresyon yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Depresyon şiddetli olabilir ve intihar davranışı ve intihar ile ilgili iyi bilinen bir risk faktörüdür" ifadelerinin dikkat çektiği mektupta, doğum kontrol haplarının bilgi ve kullanma talimatı bölümlerinde "intihar düşüncelerine yol açabilir" uyarılarının yapılacağı duyuruldu.

‘BU UYARI BİLİÇLENME AMAÇLI’

Mektupta "Bu uyarı, doktorları hastalarını bu doğrultuda bilgilendirmelerinin gerekliliği konusunda bilinçlendirmek ve hastaları duygudurum değişiklikleri ve depresif belirtiler ortaya çıktığında doktorlarına başvurmaları konusunda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar