Batman ve Siirt'te Makbule Özer’in tutuklanması protesto edildi

Batman ve Siirt'te Makbule Özer’in tutuklanması protesto edildi
Batman ve Siirt'te 82 yaşındaki Makbule Özer’in yeniden tutuklanması protesto edildi. Yapılan açıklamalarda Özer’in derhal tahliye edilmesi çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü, yüzde 61 engelli raporu olmasına rağmen 82 yaşındaki Makbule Özer'e 'cezaevinde kalabilir' raporu verilmesini ve tutuklanmasını protesto etti.

Yılmaz Güney Parkı’nda yapılan basın açıklamasına Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad - TJA), Barış Anneleri Meclisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Êlih Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı. Açıklamada konuşan DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Serhat Ayebe, ilk olarak gazetecilerin gözaltına alınmasını kınadı.

'HUKUKİ BİR YÖNÜ YOKTUR'

83 yaşındaki Makbule Özer’e verilen cezanın hukuksuzluğuna dikkat çeken Ayebe, “Verilen ceza ve Adli Tıp Kurumu (ATK) sürecinde yaşananlar bir hukuksuzluk zinciri oluşturdu. Makbule Özer tek başına yaşamını idame edememesine rağmen devlet kurumlarının ‘tek başına yaşamını idame edebilir’ şeklinde rapor vermesinin hukuki bir yönü yoktur. ATK'nin raporu eksik ve çelişkilidir. Makbule Özer derhal tahliye edilmelidir” diye belirtti.

SİİRT

Siirt'te de Özer için DEM Parti İl Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya, TJA, Barış Anneleri Meclisi, DBP, DEM Parti İl Örgütleri katıldı. Buradaki açıklamayı DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Şernas Çelepkolu okudu. Açıklamada, Özer’in derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı. (MA)

Öne Çıkanlar