DEM Parti, yeniden tutuklanan Makbule Özer'in ailesini ziyaret etti: ATK siyasi saiklerle hareket ediyor

DEM Parti, yeniden tutuklanan Makbule Özer'in ailesini ziyaret etti: ATK siyasi saiklerle hareket ediyor
Yeniden tutuklanan 82 yaşındaki Makbule Özer’in ailesine yapılan ziyarette konuşan DEM Parti Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyyiğit, “ATK’yi kendi mesleki etik kuralları çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz” dedi.

Artı Gerçek - Dün yeniden tutuklanan 82 yaşındaki Makbule Özer’in ailesi Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde, Van’da ziyaret edildi. Ziyarette Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il eşbaşkanları, Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Tevgera Jinen Azad (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üyeleri katıldı.

‘KARARDAN VAZGEÇİN’

Ziyaretçiler Makbule Özer’in çocukları ve torunları tarafından karşılandı. Burada konuşan TUHAY-DER Eşbaşkanı Çetin Uyar, şunları söyledi:

“Makbule Özer doktorların verdiği asılsız raporlarla tekrar tutuklanmıştır. Buradan doktorlara sesleniyoruz bir an önce verdiğiniz karardan dönün” diyerek, Kürt halkı üzerindeki baskının ancak PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılmasıyla sonlanabileceğini belirtti. Ardından konuşan Barış Annesi Meclisi üyesi Zekiya Kaya da “Makbule anne cezaevinde kalabilecek durumda değildir. 82 yaşında bir anneyi tutuklamak büyük bir ayıptır."

Kaya, verilen kararın hukuksuz olduğunu belirterek bir an önce karardan geri dönülmesi çağrısı yaptı.

‘ATK, SİYASİ SAİKLE HAREKET ETMEKTE’

Ziyarette son olarak konuşan DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyyiğit, Makbule Özer’e yönelik düşmanca bir tutum olduğuna vurgu yaptı.

Sayyiğit, şu ifadeleri kullandı:

“Hatice anne, Hanife anne, Besra anne ve Makbule anne ne yazık ki bir düşman hukukuyla şu an birebir karşı karşıya kalmış durumdadır. Buradan ATK’ye çağrıda bulunuyoruz; Türkiye’de yıllardır yargı mensupları iktidarın maşası olarak bir konsept devreye sokmuş durumdalar. Bağımsız yargıdan söz etmek mümkün değil ama maalesef son yıllardır bakıyoruz bilimin ışığında hareket etmesi gereken, mesleki ve etik kurallar çerçevesi içerisinde hareket etmesi gereken ATK de şu an siyasi saiklerle hareket etmekte ve annelerimize yönelik, cezaevlerinde şu an bulunan hasta tutsaklara yönelik siyasi saiklerle karar vermekte. Biz ATK’yi kendi mesleki etik kuralları çerçevesinde bilimsel olarak çalışma yürütmeye ve bunun sonucunu açığa çıkarmaya davet ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından ziyaret son buldu.

ATK 'CEZAEVİNDE KALABİLİR' RAPORU VERDİ

Van'ın Edremit ilçesinde 'terör örgütüne yardım etmek' iddiasıyla 9 Mayıs 2022 tarihinde tutuklanan 81 yaşındaki yüzde 61 engelli Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen 'cezaevinde kalabilir' raporunun ardından dün
(22 Nisan) sabah saatlerinde Edremit ilçesindeki evinden alınarak yeniden Van T Tipi Cezaevi'ne götürüldü. (MA)

Öne Çıkanlar