Besna Tosun gözaltındayken kaybedilen babasının öyküsünü anlattı: Onlardan biriyle göz göze geldik

Gözaltındayken kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun babasının öyküsünü anlattı. Babasının üç sivil polis tarafından kaçırıldığı anlara şahitlik eden Tosun, “Onlardan biriyle göz göze geldik” dedi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - 27 Mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi günü Taksim’deki Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemleri düzenleyen Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kaybedilen yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arıyor.

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun 12 yaşındayken babasının evlerinin önünden zorla beyaz bir araca bindirilmeye çalışırken o sırada evlerinin balkonunda olan annesine bakarak “İmdat! Beni götürüp öldürecekler” dediğini ifade etti.

fehmi.jpeg
Fehmi Tosun’un fotoğrafını taşıyan bir yakını. Gözaltında dövülerek öldürülen Evrensel muhabiri Metin Göktepe'nin çektiği fotoğraf, İHD duvarında asılı.

TOSUN: ‘BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE CUMARTESİ ANNELERİ’NE GİDİN’ DEMİŞTİ BABAM

Besna Tosun, Fehmi Tosun’un politik biri olduğu ve o dönem çok sayıda kişinin gözaltında kaybedildiğini bildiğinden annesini bu sürece hazırladığını “eğer başıma bir şey gelirse Cumartesi Annelerine gidin” dediğini aktardı.

Babası kaybedildikten iki hafta sonra Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemine katıldığını belirten Tosun, eylem süreçlerini anlattı. Besna Tosun, bu sessiz eylemin yankısı devleti rahatsız etti ve saldırmaya başladılar. Türkiye’de biber gazı ilk defa Cumartesi Anneleri üzerinde denendi. Müdahalenin ardından içlerinde yaşlı ve hasta kişiler olduğu için 10 yıllık bir ara verildiğini söyledi. Tosun alana dönmelerini ise, “Yeniden meydana çıkma kararı verildiğinde ikinci kuşak olarak biz meydana çıktık ve anneler yaşlanmıştı. Benim artık çocuğum vardı” ifadeleriyle özetledi.

‘İNSAN OLMANIN KAVGASINI VERİYORUZ’

Tosun, Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yapılan müdahalelerle toplumun sindirilmeye korkutulmaya çalışıldığını ifade ederek “Biz buna itiraz ediyoruz insan kalmanın kavgasını veriyoruz” dedi.

‘ÇOĞU İNSAN İÇİN ORASI BİR MEZAR YERİ’

Galatasaray Meydanı’nın kayıp yakınları için önemine değinen Besna Tosun, “Maruz kaldığımız şiddete rağmen kuşaklar boyu bu mücadeleyi sürdürdük, sürdüreceğiz. Çoğu insan için meydan, bir mezar yeri çünkü çoğunun yakınlarının bir mezarı yok. Bu yüzden ‘gidin eyleminizi başka yerde yapın’ demelerinin bizde bir karşılığı yok. Orası bir hafıza mekanıdır.”

Öne Çıkanlar