BİK Evrensel'in itirazını reddetti: Seçim öncesi muhalefetin sesine yer veren basın susturulmaya çalışılıyor

BİK Evrensel'in itirazını reddetti: Seçim öncesi muhalefetin sesine yer veren basın susturulmaya çalışılıyor
Basın İlan Kurumu, Evrensel'in ilan akışını kesmesine dair yaptığı itirazı reddetti. Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, kararın seçime giderken alındığına dikkat çekerek, "Muhalefetin sesine yer veren basın etkisiz kılınmaya çalışılıyor" dedi.

Yağmur KAYA


İstanbul - Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel Gazetesi'nin reklam ve ilan kesme kararına ilişkin yaptığı itirazı, "Genel Müdürlük kararının kaldırılmasını gerekli kılabilecek nitelikte makul ve kabul edilebilir görülmediğini" ileri sürerek reddetti. BİK, Evrensel gazetesinin ilan ve reklam alma hakkını “okurların ve kurumların birden fazla gazete alması” iddiasıyla 22 Ağustos’ta durdurmuştu.

BİK'in kararını Evrensel Gazetesi Avukatı Devrim Avcı ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat Artı Gerçek'e değerlendirdi.

EVRENSEL AVUKATI AVCI: MALİ KISKACA ALMAK İSTİYORLAR

Avukat Avcı, karara 10 gün içinde itiraz hakları olduğunu ifade ederek, Evrensel'in mali bir kıskaca alınmaya çalışıldığını söyledi. BİK'in, kamu kurumlarından gelen özel reklam ilanlarına dahi müdahale ettiği bilgisini veren Avcı, bu durumun Basın İlan Kurumu'nun bir 'husumetle' hareket ettiğini düşünmelerine neden olduğunu belirtti.

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AĞIR İHLALİ'

Avcı, “Siz ülkedeki emekçi ve işçilerin haberlerini yapan gazeteye bu şekilde yaklaşırsanız, aynı zamanda ceza yargılamalarıyla da karşı karşıya bırakırsanız bu basın özgürlüğünün ağır bir ihlali demektir" dedi.

'MUHALİF SESLERE YER VEREN BAŞKA GAZETECİLERE DE YAPILMAYACAĞININ GARANTİSİ YOK'

"Kararı tek bir gazete üzerinden değerlendirmemek" diyen Avcı, "Bugün Evrensel gazetesine yapılan muamelenin, yarın muhalif seslere yer veren başka gazetelere de yapılmayacağının garantisi yok" dedi.

FATİH POLAT: BİK'İN İTİRAZLARIMIZA VERDİĞİ YANITLAR SİYASİ BİR KARAR OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni (GYY) Fatih Polat da yaptıkları tüm itirazlara BİK'in verdiği yanıtların "temelsiz" olduğunu söyleyen Polat, "Verdiği yanıtlar aslında ilan hakkımızın gasbedilmesinin siyasi bir karar olduğunu gösteriyor" dedi.

Polat bu durumu da şöyle açıkladı: "Örneğin; İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzelman A.Ş'nin günlük belli bir sayıda aldığı gazete var. Genel İş-Sendikası üyesi işçilerin toplu sözleşmeye koyduğu bir madde ile mümkün olmuştu bu durum. BİK, bunu da iptal gerekçesi yapmıştı. Biz toplu sözleşmenin metnini koyduk itiraz dosyamıza. Türk Hava Yolları, Dış Hatlar seferlerinde bir sürü gazeteyi yolcularına sunar. Bunların hepsi toplu olarak alınıyor. Devletin havayolları şirketi toplu gazete alabiliyor da; sözleşme maddesinde yer alan bir madde ile neden Evrensel alınamıyor ve bu gerekçeyle ilan hakkı gasbedilebiliyor? Bu şekilde bir sürü abuk sabuk gerekçe var."

'KURUMUN AKP'NİN DENETİMİNE GİRMESİNİN SONUÇLARINI YAŞIYORUZ'

Basın İlan Kurumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlanmadan önce bu denli mali baskıya maruz kalmadıklarını aktaran Gazeteci Polat, "Bu kurumların tamamen AKP'nin denetimindeki kurumlar haline gelmesinin sonuçlarını yaşıyoruz" dedi.

'SEÇİM ÖNCESİ OPERASYONU'

Kararın Türkiye kritik bir seçime giderken alındığına da dikkat çeken Polat, "Tıpkı kısa bir süre önce Tele1'e ceza verilmesi gibi, tıpkı sansür yasasının AKP-MHP'nin zorlamasıyla yasalaşması gibi, Evrensel'in ilanının kesilmesi de bir düzenleme opresyonudur. Muhalefetin sesine yer veren basın organları da etkisiz kılınmaya çalışılıyor" dedi.

'MAHKEMEDE KAZANACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ'

Evrensel'in biat etmediği, haberi eğip bükmediği, muhalafetin sesine yer verdiği ve halkın haber alma hakkından taviz vermediği için cezalandırıldığını ifade eden Polat bundan sonraki sürece dair de şu bilgileri verdi: "Sırada BİK'in Yönetim Kuruluna itiraz sürecimiz var. Yönetim Kurulu'ndan da benzer bir karar çıkabilir. Sonra İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağız. Mutlaka kazanacağımızı düşünüyoruz çünkü BİK'in iddiaları tamamen temelsiz. Evrensel 4 bin bandının üzerinde olan bir günlük gazete. Kaldı ki; BİK Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı'na bağlanmadan önce Evrensel BİK'ten ilan alıyordu."

Öne Çıkanlar