Binali Yıldırım'ın çocukları zeytinlik işine girdi

Binali Yıldırım'ın çocukları zeytinlik işine girdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Nisan 2022 20:14
A+ A-
Zeytinlik alanlarında madencilik faaliyetinin önünü açan yönetmelik 1 Mart'ta yayınlandı. Yıldırım’ın çocuklarının 10 Mart'ta, inşaat şirketlerini tarım şirketine çevirdiği iddia edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine bir madde ekleyen yönetmeliği 1 Mart'ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle, tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerine izin verilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre, yönetmeliğin yayınlanmasından tam 9 gün sonra ise Binali Yıldırım’ın çocuklarının zeytinlik işine girdiği iddiası dikkat çekti.

Buna göre, Binali Yıldırım’ın çocukları Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım ve Bahar Büşra Köylübay’ın ortak olduğu Gaye İnşaat isimli şirket inşaat işinden çıktı onun yerine tarım işine girdi. Şirket zeytin bahçeleri kuracak, satın alacak, kiralayacak, kiraya verecek ve satacak.

ŞİRKETİN YENİ ADI 'GAYE TARIM OTOMOTİV TURİZM SANAYİ VE TİCARET'

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu 2005 yılında kurulan Gaye İnşaat Turizm Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi geçen ay inşaat işinden çıktı. Binali Yıldırım’ın çocukları Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım ve Bahar Büşra Köylübay’ın sahibi olduğu şirket meşgale değişime gitti. Daha önce ana iş kolu ‘inşaat’ olan şirket 10 Mart’ta meyve ve sebze meslek grubuna geçti. Şirketin yeni adı Gaye Tarım Otomotiv Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu.

Üç ortaklı şirketin sermayesi ise 37 milyon lira olarak belirlendi