Bir barışık çok dargın

Bir barışık çok dargın
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun bir küs bir barışık yürüyen ilişkisi yine gerildi. BELLEK Türkiye Barolar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun bir küs bir barışık yürüyen ilişkisi yine gerildi.

BELLEK

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arasına yine karakedi girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ATV ve A Haber ortak yayınında Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı hedef aldı. Feyzioğlu’nun yurt dışında hayır propagandası yapmasına kızmıştı: "Evet için benim bakanıma konuşma imkanı vermeyenler…  Türkiye Barolar Birliği Başkanı oralara gitti. Oralarda kampanya yapıyor. Barolar Birliği Başkanı şu anda Türkiye'den başladı, Avrupa'yı dolaşıyor. Ve bu hukukçu. Barolar Birliği Başkanı'nın oralarda böyle bir çalışmayı yapması ne demek biliyor musunuz?

Türkiye'de benim konumum bundan sonra belli. Sen şimdi hukuk içerisinde bundan sonra acaba Türkiye'de yönetim içinde bulunanlarla nasıl bir araya geleceksin. Sen bir defa benim kapımı çalamazsın. Kapattım kapıyı. Sen Barolar Birliği'nin Başkanısın. Yani hukuk nedir bunu bildiğini iddia eden bir kurumun başkanısın. Böyle bir şey yapamazsın."

FEYZİOĞLU: SİZİN İÇİN ÜZGÜNÜZ SAYIN CUMHURBAŞKANI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdi:

"Hayır diyecek olanları terörist olmakla suçladığınız için sizin için üzgünüz sayın Cumhurbaşkanı. 16 Nisan yaklaştıkça, maalesef bu saldırıların dozu artmış, akıl ve mantık ölçüsü iyice şaşmıştır.

Yoksa siz sadece futbolcular ve bir takım TV kanallarından program kapan sanatçılar ‘evet' dediğinde mi alkışlıyorsunuz. Bir tek onların mı düşüncesini açıklama hürriyeti var.

Bizi sanırım sizden ikbal bekleyen bazılarıyla karıştırdınız. Devlet kapısı benim gibi düşünmeyene kapanmıştır cümleniz, anayasa değişikliğiyle nasıl bir devlet yapısı hayal ettiğinizin göstergesidir."

İKİ YILLIK HİKAYE

Aslında Erdoğan ile Feyzioğlu’nun arası 16 Mayıs 2014’teki Danıştay’ın 146. Yıldönümü törenleri sırasında açılmıştı. Feyzioğlu’nun konuşmasının uzamasına ve içeriğine kızan dönemin Başbakanı Erdoğan, oturduğu yerden ‘Yanlış konuşuyorsun" diyerek kızmıştı. Feyzioğlu’nun ‘Neyi yanlış konuşuyorum sayın Başbakan'ım?" diye sorusuna ise "Böyle bir edepsizlik olmaz ki" demişti. Bu laf dalaşının ardından Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte salonu terk etmişti.

İkilinin gerginliği 1 Eylül 2014’teki Adli Yıl Açılış töreninde de yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından Erdoğan Adli Yıl Açılış töreninde Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapmamasını istemiş ama isteği olmayınca törene katılmamıştı.

Ta ki 16 Ağustos 2016’ya kadar. Darbe girişiminin ardından o gün Feyzioğlu 70 baro başkanıyla Saray’a çıkmış ve Erdoğan’la tokalaşmıştı. Yetmemiş çıkışta ‘müjdeli’ bir haber vermişti.

"Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra yüreğimiz ferahladı" diyen Feyzioğlu, adli yıl açılışlarının tek bir organizasyonda yapılacağını artık alternatif adli yıl açılışı olmayacağını söyledi.

Ama 1 Eylül adli yıl açılışını Erdoğan Saray’da yapmak isteyince bu kez yine araya kara kedi girdi. Türkiye Barolar Birliği yönetimi Saray’a gitmeme kararı aldı. Feyzioğlu da yargı bağımsızlığına gölge düşüreceğini söyleyerek gitmedi.

 

 

Öne Çıkanlar