Bir garip kadın derneği açılışı: Erkek başkan İstanbul Sözleşmesi’ni soran muhabiri engelledi

Bir garip kadın derneği açılışı: Erkek başkan İstanbul Sözleşmesi’ni soran muhabiri engelledi
Yayınlanma:
A+ A-
Çınar Kadınları' isimli derneğin Eskişehir'deki şube açılışına, dernek başkanı Hüseyin Akın’ın kadına karşı şiddeti ve İstanbul Sözleşmesi'ni soran muhabiri engellemesi damga vurdu: "Bakın feministçe davranışınızla bir yere varamayız."

Artı Gerçek - 2018 yılında kurulan 'Çınar Kadınları' isimli derneğin Eskişehir şube açılışında, ES TV muhabirinin kadın hakları ve kadına karşı şiddetle ilgili sorularının hem Şube Başkanı Sema Nur Dilek’ten aldığı yanıtlar, hem de derneğin Genel Başkanı ve gazete sahibi olan Hüseyin Akın’ın muhabire çıkışarak söyleşiyi engellemesi sosyal medyada şaşkınlık yarattı.

Söz konusu görüntüler, Çınar Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Sema Nur Dilek’in "[Eskişehirli] kadınlar özgür. Eğlenmesini çok seviyorlar. Evet eksikliklerimiz var. Bu eksikliklerimizi inşallah üyelerimizle beraber tamamlayacağız, gezdirerek, eğlendirerek, kurslar vererek, halk eğitim oyunları yaparak, koro dersleri, Türk sanat müzikleri, hepsini bu şekilde yapacağız" demesiyle başlıyor.

'BİZ SANATSAL YÖNÜNE BAKIYORUZ'

Muhabirin Türkiye'de son dönemde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekip İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, Şube Başkanı Nur Dilek sessiz kalırken, yanında bulunan bir diğer kadın dernek yöneticisi "Biz sanatsal yönüne bakıyoruz" dedi. Dilek de bu noktada "Yani evet, biz biraz... evet.. girmeyeyim ben o konuya" ifadelerini kullanıp, diğer tarafındaki dernek başkanı Hüseyin Akın'a baktı.

ES TV muhabiri ardından, "Kadına yönelik şiddetle ilgili neler söylersiniz?" diye sordu. Dilek'in yüzünün asıldığı görülürken, aynı zamanda Ankara Şehir gazetesinin sahibi de olan Hüseyin Akın'ın müdahalesi başladı.

'FEMİNİSTÇE DAVRANIŞINIZ...'

Akın, "Önce bizi tanımanız lazım… Bırakın, önyargıdan bir kurtulun… Önce, bir kadın derneği deyince kadınlardan ibaret bir dernek ifadesi geliyor. Bakın feministçe davranışınızla bir yere varamayız... [Müdahale] etmek zorundayım çünkü biz her soruyu kabul etmiyoruz. Çünkü biz proje derneğiyiz" dedi.

Muhabirin "O zaman niçin basını çağrıyorsunuz? Basın bülteni gönderin. Sorumuza müdahale edemezsiniz" demesi üzerine de "her soruyu yanıtlamayacağını" tekrarladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar