Bir gazeteci daha cezaevinde evlendi

Bir gazeteci daha cezaevinde evlendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:11
A+ A-
'FETÖ' soruşturmasından cezaevine konulan Yeni Asya muhabiri Nur Ener dün nişanlısı Recep Kılınç ile Bakırköy Cezaevi'nde evlendi. Aileler alınmadı, tören 5 dakika sürdü.

ARTIGERÇEK - Gazeteciler Tunca Öğreten, Deniz Yücel ile eski şarkıcı ve köşe yazarı Atilla Taş'ın ardından, 26 yaşındaki genç muhabir Nur Ener de cezaevinde evlenen gazeteciler kervanına katıldı. 


Dün öğleden sonra düzenlenen nikah töreni Bakırköy cezaevinde gerçekleştirildi. 5 dakika süren nikah törenine aileler alınmazken, nikah şahitliğini de cezaevi gardiyanları yaptı. Böylece daha önceden evlilik hazırlıklarına başlayan ancak Ener'in 2 ay önce cezaevine konulmasıyla başlayan süreç Ener ve Recep Kılınç'ın evliliğiyle noktalanmış oldu.

Konuyla ilgili Artıgerçek'e konuşan Kılınç, buruk bir hüzün yaşadığını kabul ediyor. Sadece 5 dakika süren ve çiftlerin nikah süresi dışında herhangi bir paylaşımda bulunmasına izin verilmeyen tören iki gencin hayatında şimdiden unutamayacakları bir an olarak kayıtlara geçti.

"SAVCI İZİN VERMEYECEK DİYE KORKTUM"

Hazırlık sürecini anlatan Kılınç şunları söyledi: "Pazartesi günü nikah başvurusu için gerekli evrakları Bakırköy Cezaevi Müdürlüğü'ne vermiştim. Ancak cezaevinden aynı gün izin alınıp aynı gün nikah yapılıyormuş. Bir an korktum savcı izin vermeyecek diye. Çünkü bana, 'Suçu ne' diye sordu. Ben de 'örgüt üyeliği suçlaması' yanıtını verdim. Bakanlıktan izin al diyecek diye endişe ettim. Ama korktuğum gibi olmadı. Saat 14:00 için izin verdi. Derin bir nefes aldım ve rahatladım. Anne-babanın katılımı için izin bile talep edemedik. Böylece katılamadılar. Şahitler de dışarıdan olmuyormuş.  Bu nedenle iki gardiyanın şahitliğinde evlenmek durumunda kaldık."

Savcılık izniyle evlendirme dairesine gittiğini ve belgeyi göstermesinin ardından nikah memuru ayarlandığını aktaran Kılınç şöyle devam etti: "Sonra cezaevine döndüm. İznin fotokopisini cezaevi yönetimine verdim. Bir de savcıdan teyit edildi belge. Cezaevinin arka giriş kapısına yakın bir noktada masa hazırlanmıştı. Cezaevi memuru eşliğinde nikah memuru ile girdik. Nur'u gördüm. Masada oturuyordu. 5-6 sandalye vardı. Sade bir masaydı. En fazla 5-10 dakika sürdü her şey."

İLK KEZ YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Çift, Nur'un tutukluğundan beri ilk kez yüz yüze görüşme fırsatı buldu.
"Tutukluğundan beri ilk kez yüz yüze görüştük. 2 ay oldu. Nur gelinlik giyemediği için normal bir kıyafet giymişti. Ben de normal bir gömlek, kot giydim. Bu Çarşamba duruşması var. Tahliye bekliyoruz. Salı günü de kapalı görüş var ben de ilk kez eşi sıfatıyla katılabileceğim."


Nikah töreni sırasında Nur'un kendisiyle gurur duyduğunu söylediğini belirten Kılınç, "Nur, mutlu olduğunu, benimle gurur duyduğunu ifade etti. Ben de ona, onu çok sevdiğimi söyledim. Cezaevindeki nikaha sevinemiyorum ama o ortama rağmen birbirimizi gördüğümüz, nikah kıydığımız için sevinçliydik. Ben ona kendisine çok iyi bakmasını söyledim. 'Sabret biraz daha' dedim. Gözlerimiz doldu ama ağlamamak için birbirimizi ikna ettik. Farklı, duygusal bir atmosferdi. Nikahtan sonra '3-5 dakika görüşebilir miyiz?' diye sorduk. Memur 'izin veremeyiz, kusura bakmayın' dedi. Nikah kıyıldı hemen çıkmak durumunda kaldım. Birbirimizi sarılıp tebrik ettik. O şekilde vedalaşıp ayrıldım" diye konuştu.

DURUŞMA ÇARŞAMBA GÜNÜ

Ener'in duruşması Çarşamba günü saat 11:00'de. Çiftin ve avukatın tahliye umudu hayli yüksek. 
"Yüzde 90 tahliye bekliyoruz. Aksini düşünmüyoruz. Çünkü 2 aydır tutuklu kalması bile saçma. Duruşmayı bekletmek için içeride tutuldu. Bank Asya'daki hesabını 2014 yılında Erdoğan'ın çağrısı üzerine kapatmıştı. 2.5 yıl önce kapanan bir hesaptan kimse içeride tutulamaz."
Ener'in çıkması halinde, kısa süre içinde düğün yapacaklarını söyleyen Kılınç, "Evimiz hazır zaten. Davetiye bastırıp yer ayarlacağız kına gecesi için. 1 hafta on gün içinde gelinlik ve damatlık giyeceğiz" dedi.


Ener "FETÖ" üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Bir arkadaşının ihbarı üzerine tutuklanan Ener, arkadaşının Ener'i arayıp özür dilemesine rağmen tahliye edilmemişti.