Bir yılda 357 bin abonenin elektriği borçtan dolayı kesildi

Bir yılda 357 bin abonenin elektriği borçtan dolayı kesildi
Yayınlanma:
A+ A-
Bakan Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, 2021 yılında borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısını 356 bin 488 olarak açıkladı.

Artı Gerçek-CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, 2021 yılında Türkiye genelinde borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısını ve bunların illere göre dağılımını sordu.

Bakan Dönmez, önergeye verdiği yanıtta, geçen yıl Türkiye genelinde elektriği kesilen abone sayısını 356 bin 488 olarak açıkladı.

Dönmez’in yanıtına göre; geçen yıl elektriği kesilen abone sayısında başı, 1,4 milyon nüfuslu Kayseri çekti. Kayseri’de geçen yıl 107 bin 621 abonenin elektriği kesildi.

Kayseri’yi, 5,7 milyon nüfusa sahip Ankara izledi. Başkent’te de 37 bin 415 abone elektriksiz kaldı. İstanbul’da 29 bin 85 ve İzmir’de ise 20 bin 844 abonenin elektriği kesildi.

Dönmez; Edirne, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Karaman, Kars, Kırşehir, Kilis, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Van, Yalova, Yozgat, Bursa, Çanakkale, Bitlis, Bayburt, Balıkesir, Ardahan, Aksaray, Ağrı illerinde geçen yıl elektriği kesilen abone olmadığını bildirdi.

Bakan Dönmez, elektriği kesilen abonelere ilişkin, “Abonelerin büyük çoğunluğunu köy, yayla evi ve yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk ticaret hanelerden oluşturmaktadır” dedi.(ANKA)

Öne Çıkanlar