Boğaziçi'nde görevden alınan Can Candan: Hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim

Boğaziçi'nde görevden alınan Can Candan: Hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim
Yayınlanma:
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi'nde görevden alınan Can Candan, hukuki sürece dair bilgilendirme yaptı. Candan, “Atanmış yönetim tarafından haksız ve hukuksuzca yapılan bu işlemlere dair hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” dedi.

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından görevine son verilen Can Candan, hukuki sürece dair bilgilendirme yaparak, “Atanmış yönetim tarafından haksız ve hukuksuzca yapılan bu işlemlere dair hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” açıklamasında bulundu. Biri 2021’de açılan, ikisi de 2022’de açılan toplam üç davanın sonucunu beklediklerini ifade den Can Candan, “#KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz” dedi.

NELER YAŞANDI?

“Sizi, 16 Temmuz 2022’de Boğaziçi Üniversitesi atanmış yönetimi tarafından görevden alınmış olduğuma dair 9 Ağustos’ta yapılan tebligat sonrası yaşananlar konusunda bilgilendirmek istiyorum” diyen Can Candan'ın hukuki sürece dair yaptığı açıklama şu şekilde:

 • “Hakkımda verilen 29.04.2022 tarihli disiplin cezası işlemine (kademe ilerlemesinin durdurulması) karşı disiplin komisyonuna yaptığım itiraz, yasal süresi olan 60 gün içinde yanıtlanmamıştı. Bu disiplin cezası işleminin öncelikli olarak yürütmesinin durdurulması ve netice itibariyle iptali için 10 Ağustos’ta bir dava açtım.
 • Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'nün 08.08.2022 tarihli sayılı görevime son vermesi işleminin yürütmesinin durdurulması ve netice itibariyle iptali, yoksun kaldığım mali hakların yasal faizi ile birlikte tazmini ve tüm özlük haklarının iadesi için 11 Ağustos’ta bir dava daha açtım.
 • 12 Ağustos’ta <[email protected] adresim çalışmamaya başladı.
 • 15 Ağustos, saat 13:30’da tebliğ edilen bir yazı ile mesai saatine kadar (3,5 saat içinde) 15 yıllık ofisimizi boşaltmam talep edildi. İtirazımı tebligatın üzerine yazdım. Merkezlerimizin başına gelenler (mesai dışı operasyonlar ile eşyaların çöp torbalarına, kutulara gelişi güzel doldurulması, oraya buraya atılması, vs…) başıma gelmesin diye düşünerek meslektaşlarımın/dostlarımın, bir kaç öğrenci ve mezunumuzun desteği ile ofisimi boşalttım…
 • 16 Ağustos’ta eşimi ofisine bırakmak için aracımızla kampüse geldiğimizde, üniversiteye girişim engellendi ve tutanak tuttuk.
 • Açtığım iki yeni dava adli tatilde açıldığı için adli tatilin bitmesi beklendi. Yürütmenin durdurulması taleplerimizin davalı idare savunması alınmaksızın karara bağlanmasını istemiş olmamıza rağmen, adli tatil sonrası mahkemeler davalı idareden 30 gün içinde savunmalarını yollamasını talep etti. Bu da bizi Eylül sonuna kadar getirdi…
 • 12 Ekim 2022’de, işe iade davasına bakan mahkeme yürütmenin durdurulması kararını vermek için önce diğer davada disiplin cezasına dair verilecek yürütmenin durdurulması kararınını bekleyeceği şeklinde bir ara karar verdi.
 • 13 Ekim 2022’de disiplin cezasına dair açtığım davaya bakan mahkeme, yürütmenin durdurulması talebimizi reddetti.
 • Akabinde de (20 Ekim 2022’de) diğer mahkeme görevden alınmamın yürütmesinin durdurulması talebimizi reddetti.
 • Biz de geçen hafta bu iki yürütmenin durdurulması ret kararına bir üst mahkeme (Bölge İdare Mahkemesi) nezdinde itiraz ettik. Şimdi Bölge İdare Mahkemesi’nin itirazlarımızı değerlendirmesini ve umarım birinci derece mahkemelerin yürütmenin durdurulması ret kararlarını kaldırıp, yürütmenin durdurulması kararları vermesini bekliyoruz…
 • Bu arada rektörlük geçen sene mahkemenin nihai göreve iade kararına adli tatil sonrası (Eylül 2022’de) itiraz etmiş, beklendiği gibi... Onun da sonucunu beklemekteyiz…

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar