Bozdağ'dan 'Mahmut Tat' yorumu: İsveç'ten geçen haftaki iade iyi bir başlangıçtı

Bozdağ'dan 'Mahmut Tat' yorumu: İsveç'ten geçen haftaki iade iyi bir başlangıçtı
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Bozdağ, İsveç'in Mahmut Tat'ı Türkiye'ye iadesi hakkında konuştu. İadeyi 'iyi bir başlangıç' olarak değerlendiren Bozdağ, İsveç'ten 'daha fazlasını bekliyoruz' dedi.

Artı Gerçek- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı canlı yayında gündeme dair konuştu.

İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin sürece yönelik konuşan Bozdağ, "En son PKK'lı bir teröristi İsveç hükümeti Türkiye'ye gönderdi. Bu, süreç bakımından ne anlama gelir derseniz, samimiyeti ve iyi niyeti göstermesi bakımından iyi bir başlangıç olarak görüyoruz." dedi.

Euronews'in aktardığına göre TRT Haber'de katıldığı canlı yayında Bozdağ, "İnşallah arkası aynı samimiyetle devam eder." ifadesini kullandı. Türkiye'nin İsveç'in NATO başvurusunu onaylamadan önce Stockholm'den daha ileri adımlar beklediğini söyleyen Bozdağ, "İsveç ve Finlandiya ile yapılan üçlü mutabakat doğrultusunda, Türkiye'ye yönelik tüm (silah) ambargolarını kaldırmalı, terörle mücadele mevzuatlarını değiştirmeli ve Türkiye'nin istediği tüm teröristleri iade etmelidirler. Bütün bu şartlar iadelere indirgenmemeli." dedi.

NE OLMUŞTU?

Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2015 tarihli PKK/KCK dosyası kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Mahmut Tat, geçen cuma gücü İsveç tarafından Türkiye'ye iade edilmişti. Tat, Türkiye'de tutuklandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar