Buca Cezaevi’nin imara açılması mahkemeye taşındı

Buca Cezaevi’nin imara açılması mahkemeye taşındı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP'li üyeleri, yıkılan Buca Cezaevi'nin arazisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarının iptal edilmesi istemiyle dava açtı.

Artı Gerçek- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın imara açmak istediği yıkımı tamamlanan Buca Cezaevi'nin yeşil alan olması talebini yargıya taşıdı

1959 yılında açılan İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu (Buca Cezaevi), 30 Ekim İzmir depreminin ardından Adalet Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. Sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yıkılan Buca Cezaevi'nin arazisi için imar planı hazırlamıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP'li, üyeleri alanın yapılaşmaya açılacağı ve yeşil alan miktarının azaltılacağı gerekçesiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yıkılan Buca Cezaevi'nin arazisi için hazırladığı imar planlarının iptal edilmesi için İzmir 7. İdare Mahkemesi'ne dava dilekçesi verdi.

CHP'li üyelerle birlikte; Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz de bugün İzmir Bölge Adliye Mahkemesi önünde bir araya geldi.

'HUKUKA VE KAMU YARARINA AYKIRI'

Adliye önünde basın açıklaması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, "Buca Cezaevi alanı halkındır ve yeşil alan olacaktır. Oraya inşaat yapamayacaklar" dedi. Aydın şöyle konuştu:

"Buca Cezaevi eski alanının kamu yararına aykırı şekilde kullanılmasına karşı çıkmak için hep birlikteyiz. Nasıl ki bundan önce ‘O metro Buca’ya gelecek, biz haklıyız, hukuken hiçbir eksiğimiz yok’ dedik ve öyle de oldu. Nasıl ki ‘Asbest yüklü Sao Paulo gemisini İzmir’e sokmayacağız’ dedik. Çünkü halkıydık, çünkü doğru bir şeyi savunuyorduk ve o gemiyi geri gönderdik. Bütün İzmir halkı ve bileşenleri olarak bunu başardık. Şimdi de diyoruz ki ‘Buca Cezaevi alanı halkındır ve yeşil alanı olacaktır’. Oraya o inşaatı yapamayacaklar. Çünkü biz haklıyız, çünkü biz hukuken doğru yerdeyiz. İzmir halkının seçilmiş temsilcileri olarak, İzmir halkının haklarını savunma görevimizi yerine getiriyoruz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Buca Cezaevi'ni inşaata ve ranta açan sözde, bakanlığın hukuka aykırı, kamu yararına aykırı kararına karşı planının iptali için dava açmaya geldik.”

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE DAVA AÇMIŞTI

İzmir'de 1959 yılında açılan İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu (Buca Cezaevi), 30 Ekim İzmir depreminin ardından Adalet Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de 57 bin 468 metrekarelik Buca Cezaevi arazisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemenin iptali için yargıya başvurmuştu. Dava dilekçesinde, cezaevi arazisini içeren parsellerin ‘rezerv yapı alanı’ olarak ilan edilmesinin Buca’daki nüfus ve yapı yoğunluğunu artıracağı belirtilerek hukuka, kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı olduğu gibi gerekçelerle söz konusu işlemin iptali istenmişti. (ANKA)

Öne Çıkanlar