BUPAR Araştırma: Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçti

BUPAR Araştırma: Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçti
Yayınlanma:
A+ A-
BUPAR 1500 kişiyle yaptığı ankette, ‘2023’te cumhurbaşkanlığını hangi ittifakın adayı kazanır’ sorusuna katılımcıların yüzde 36.7’si 'Cumhur İttifakı', yüzde 60.4’ü 'Millet İttifakı' yanıtını verdi.

Artı Gerçek-BUPAR Araştırma 4-9 Ekim arasında 1500 kişiyle yüz yüze görüşülerek CHP’nin başörtüsü konusunda verdiği yasa önerisiyle ilgili çalışma yaptı.

k.jpg

Katılımcılara “CHP’nin başörtüsü konusunda kalıcı çözüm için yasa teklifi vermesi” soruldu. Katılımcıların yüzde 65.4’ü bu soruya, “Evet”, yüzde 34.6’sı “Hayır” yanıtı verdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre ankette “Sizce, CHP neden başörtüsü konusunda yasa teklifi verdi” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 39.8’i, “Başörtüsü konusunun AKP’nin elinde siyasal bir argüman olmasını engellemek için”, yüzde 35.5’i “Zaten yasak değil.

e.jpg

Günlük hayatta yaşananların yasal dayanağı olsun diye”, yüzde 13.9’u “Muhafazakâr seçmenden oy almak için” yanıtını verdi.

Katılımcılara “CHP’nin başörtüsü ile ilgili vermiş olduğu yasa teklifi oylarının artmasını sağlar mı” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 54.6’sı “Evet”, yüzde 43.6’sı “Hayır”, yüzde 1.8’i ise “Fikrim yok” yanıtını verdi.

c.jpg

Ankette “2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığını hangi ittifakın adayı kazanır” sorusu da yer aldı.

cumhur.jpg

Yüzde 36.7’si “Cumhur İttifakı”

millet.jpg

Yüzde 60.4’ü “Millet İttifakı”, yüzde 2.9’u ise “İyi olan kazansın” diye yanıt verdi.

Katılımcılara “2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece iki aday olsa, biri Recep Tayyip Erdoğan diğeri beğendiğiniz birisi olsa kime oy verirsiniz” diye de soruldu.

erdo.jpg

“Her koşulda Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 33.7, “Erdoğan’ın rakibi olan adaya oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 46.5, “Adayın kim olacağına ve ne vaat edeceğine bağlı” diyenlerin oranı ise yüzde 19.8 oldu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar