Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü, öğrenciler tarafından protesto edildi: H.K.G. davasında failleri savunmuştu

Yayınlanma:
A+ A-
Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarını savunan paylaşım yapan Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Koçyiğit, mezuniyet töreninde protesto edildi. Öğrenciler, Koçyiğit'e sırtlarını dönerek tepki gösterdi, aileler ise alkışlarla karşılık verdi.

Artı Gerçek - İstanbul'daki Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin mezuniyet töreni, bir protestoya sahne oldu. "H.K.G.'ye altı yaşından itibaren cinsel istismar" davasında Hiranur Vakfı kurucusu ve tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel'i savunan paylaşım yapan okul müdürü Cafer Koçyiğit, öğrencilerin protestosuyla karşılaştı.

Cafer Koçyiğit, mezuniyet töreninde konuşurken, öğrenciler sırtlarını dönerek Koçyiğit'e tepki gösterdi. Bazı veliler de alkışlarla protestoya destek verdi.

Olaya ait görüntüleri gazeteci Barış Terkoğlu paylaştı:

Müdür Koçyiğit'in, söz konusu görüntülerde, ülkedeki ekonomik durumdan dolayı yurt dışına giden genç nüfus ile ilgili konuştuğu duyuluyor. Koçyiğit, yabancı ülkelerin "fazla maaş vererek" nitelikli iş gücünü ülkelerine çektiğini ve gençleri kendi ülkelerinin "milli ve manevi" değerlerine düşman ettiğini savunuyor.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATILDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin altı yaşında ‘dini nikah’ adı altında evlendirilerek cinsel köleliğe maruz bırakılması toplumda büyük bir infial yaratmıştı.

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Koçyiğit'in geçtirğimz yılın aralık ayında istismara dair yaptığı paylaşım tepki çekmiş, Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul'da bir okul müdürünün cinsel istismar olayıyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu:

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Kamuoyunda infiale neden olan bir kız çocuğunun evlendirilerek cinsel istismara maruz bırakıldığı haberleri üzerine İstanbul’da bir okul müdürünün sosyal medyadaki paylaşımları hakkında Bakanlığımızca inceleme ve soruşturma başlatılmıştır."

Müdür Koçyiğit 'in paylaşımında ise faili savunan şu ifadeler yer almıştı:

“Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın. (Hucurat: 6) Bu ayet iman edenlere hitap ediyor. İmansızlar siz iftira atmaya karalama yapmaya devam edebilirsiniz!”

Paylaşımın ardından 13 Aralık 2022'de lisenin önünde basın açıklaması yapan veliler de Koçyiğit'e tepki göstermişti. Veliler ve mezunlardan oluşan bir grup, okul önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar