Can Atalay dosyası için bilgi almak isteyen vekiller engellendi, adliyeye çağrı yapıldı

Yayınlanma:
A+ A-
TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Serra Kadıgil ve Ahmet Şık'ın da aralarında olduğu heyet, Can Atalay dosyasına bakan 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kaleminden bilgi almak istedi. Ancak, güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararının üzerinden beş gün geçmesine rağmen adım atmayan 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kaleminden bilgi almak isteyen vekiller engellendi. Milletvekili Serra Kadıgil, adliyeye çağrı yaptı.

Avukatların adliyedeki adalet nöbeti devam ederken TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Serra Kadıgil ve beraberindeki partililer adliye önünde toplandı.

TİP milletvekilleri ve avukatlar 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kalemine bilgi almak için geldiler ancak vekiller kabul edilmedi. Bunun üzerine adliyeye girmek isteyen heyet, güvenlikler tarafından kapılar tutularak engellendi.

13’üncü Ağır Ceza Kalemi’nin odasının bulunduğu alanda özel güvenlik görevlilerinin sayısı arttırılırken çevik kuvvet ve özel tim polisleri getirildi.

Engelleme sırasında video çeken milletvekili Serra Kadıgil de adliyeye çağrı yaptı.

TIP VEKİLİ KADIGİL KALEM İLE GÖRÜŞTÜ

TİP Milletvekili Sera Kadıgil, 13’üncü ağır ceza mahkemesi kalemi ile görüştü. Kadıgil, güvenlik amirini şikayet etmek için hakime ve savcıya ulaşmak istediklerini ifade etti.

Kadıgil hakimin haber yolladığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakim bey haber yolladı. Hâlâ istişareleri sürüyormuş. Bugün içerisinde bize bilgi vereceklermiş beklemeye o yüzden burada devam edeceğiz. Bu arada herkesin de bilmesini isterim ki az önceki arbedenin sebebi ne buradaki avukatlardır, ne buradaki milletvekilleridir, ne hatta burada görevli memurlardır. Buradaki arbedenin sebebi az önce yüzüne ifade ettim, idari müdürdür. Türkiye İşçi Partisi olarak ve Can’ın arkadaşları olarak, gönüllü meslektaşlarımızla birlikte 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 6 gündür yapması gerekeni yapmasını için bugün burada beklemeye devam edeceğiz.”

'HATAY HALKI VEKİLİNİ SİTİYOR'

TİP'li siyasetçiler ve avukatlar açıklama yapmak için adliye önüne indiler. Dışarıda bekleyen çok sayıda kişi “Hatay halkı vekilini istiyor” ve "AYM kararı uygulansın" sloganları attı. Sera Kadıgil, "Attığımız sloganın saçmalığını da tarih yazsın" dedi.

ERKAN BAŞ: HERKES BİR HUKUKSUZLUK OLDUĞUNU BİLİYOR

Adliye önünde ilk açıklamayı TİP Genel Başkanı Erkan Baş yaptı. Erkan Baş konuşmasında şunları söyledi:

“Maalesef bugün de bu memlekette hukukun adaletin gerektiği kararı alamamış durumdayız. Artık kendimize vekil olarak tayin ettiğimiz yetmedi mahkemeler yoluyla bir kere daha teyit ettirdiğimiz. Cezaevinde esir tutulan vekilimizin tahliyesi için buradayız. Bir grup yurttaş bir grup seçmen bir mahkemenin önünde toplanmışız, en yüksek mahkemenin kararı uygulansın diye nöbet tutuyoruz. Mahkeme kalemi ile görüşüp basit sorulara yanıt bulmak için bekliyoruz karşımıza özel güvenlik ve kolluğu dikiyorlar. Belki üzerlerindeki baskı nedeniyle aleni şekilde suç işliyorlar. İktidarın bu ülkede ben kaderimi bir kişinin ağzından çıkacak söze teslim etmiyorum diyen kişinin yargılandığı andayız. Tüm hukuk yollarını zorladık. Yetmedi yürüdük. Türkiye’de yaşayan herkes bir hukuksuzluk olduğunu biliyor.

'HUKUK SÖZÜNÜ SÖYLEMİŞTİR'

AYM, Can Atalay’ın hak ihlaline uğradığını ve tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti. Tüm yurttaşlarımız bilsin ki hukuk sözünü söylemiştir. Burada olan ise teknik bir durumdur. Seçilmiş bir milletvekilinin görevini yapması engellenmiştir. Hatay halkının hakkı ihlal ediliyor. Mahkeme talimat beklemektedir. Sürekli çelişkili ve bizden kaçan bir heyetle karşı karşıyayız. Biz bu memlekette hukuksuzlukların normalleşmesine ve yasaların çiğnenmesini sindirmeyeceğiz. Bu karar çıkana kadar buradayız.”

ERKAN BAŞ’TAN NUMAN KURTULMUŞ’A, VEKİLLERE VE KAMUOYUNA ÇAĞRI

Erkan Baş konuşmasında kamuoyuna da çağrı yaparak şunları söyledi:

“Bu kararın meclise ulaştığını biliyoruz. Başta Numan Kurtulmuş ve tüm vekiller bir halkın iradesinin gasp edildiğini bilmeli ve müdahale etmelidir. Asla bu hukuksuzluğun normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Can Atalay esir tutulmaktadır. Bu esaret tüm yurttaşları avukatları ve vekilleri göreve çağırıyoruz. AYM kararı acilen uygulanmalıdır.”

ÖZEN: LAFI EĞİP BÜKMEYE GEREK YOK SUÇ İŞLİYORLAR

Can Atalay’ın avukatı Deniz Özen söz alarak şunları söyledi : “Hiç lafı eğip bükmeye gerek yok. Altı gündür suç işliyorlar. Bütün bu pervasızlığa çanak tutan herkes suç işliyor” diyerek AYM kararının gerekçelerini okudu. Sözlerine devam eden Özen, “Mahkemenin hukukla bağlantısı kalmadı. Halkın vekilini tahliye etmedikleri her gün suç işliyorlar” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı davasından bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan avukat Can Atalay, Hatay’dan TİP milletvekili seçilmişti. Avukatları, Atalay’ın mazbatasını alarak tutukluluğun bitmesi için başvuruda bulunmuş ama Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi bu talebi reddetmişti.

AYM, Atalay’ın bireysel başvurusunu önceki gün değerlendirmiş, ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma’ hakkı ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine hükmetmişti. 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmeden AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına, yargılamada durma kararı verilmesine ve hükmün infazının durdurularak Atalay’ın tahliye edilmesine karar vermişti. AYM, söz konusu kararı dün geç saatlerde İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. İhlal kararının yerel mahkemeye gönderilmesinin ardından beş gün geçti ve halen bir karar çıkmadı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar