AYM’nin Can Atalay kararı üzerinden beş gün geçti: Bir hakim raporlu, diğeri izinli

AYM’nin Can Atalay kararı üzerinden beş gün geçti: Bir hakim raporlu, diğeri izinli
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Ekim 2023 16:35
A+ A-
13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin Can Atalay kararına rağmen tahliye için hâlâ adım atmadı. Atalay'ın avukatları mahkeme heyetine dosyayı sordu. Avukat Özgür Urfa, heyetten bir hakimin raporlu, bir hakimin ise izinli olduğu bilgisini verdi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararının üzerinden beş gün geçti. Can’ın Arkadaşları/ Meslektaşları grubundan avukatlar 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı hâlâ değerlendirmemesi üzerine başlattıkları oturma eyleminin üçüncü günü için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. Heyetten bir hakimin raporlu, bir hakimin ise izinli olduğu ortaya çıktı.

'GEÇİCİ HAKİM GÖREVLENDİRİLDİ, KARARIN BUGÜN VERİLİP VERİLMEYECEĞİNİ BİLMİYORUZ'

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Atalay dosyasını görüşmesi beklenirken Atalay'ın avukatları mahkeme heyetine dosyayı sordu.

Artı Gerçek'e konuşan TİP PM Üyesi Avukat Özgür Urfa, kendilerine heyetten bir hakimin raporlu bir hakimin ise izinli olduğu yönünde bir bilgi verildiğini söyledi. Urfa, “Bugün yine kendi duruşmalarını gördükleri sırada mahkeme heyeti ile yaptığımız görüşmede heyetten bir hakimin raporlu bir hakimin ise izinli olduğu yönünde bir bilgi verdi. Geçici olarak başka bir hakimin görevlendirildiğini ve bugünkü duruşmaların akabinde kendilerini dosya hakkında bilgilendireceklerini ve bir değerlendirme yapabileceklerini söyledi. Ancak kararın bugün verilip verilmeyeceğini söylemediler bizlere” ifadelerini kullandı.

‘BİR NÖBET ŞEKLİNDE KARARIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ’

TİP PM üyesi Özgür Urfa, karar çıkmadığı için adliyede nöbetlerine devam ettiklerine dikkat çekerken, “Dışarıda TİP’lilerin içeride ise avukatların bekleyişleri sürüyor, bir nöbet şeklinde kararı bekliyoruz” dedi.

Urfa sözlerini şöyle sürdürdü: “Altı gündür bu kararın uygulanmıyor oluşu bir suçtur. Çünkü AYM kararı yurttaşlar için geçerli olduğu kadar mahkemeler için de bağlayıcıdır. Tartışılabilir, yorumlanabilir bir yanı yok. Yapılması gereken tek şey kararın yerine getirilerek Can Atalay’ın tahliye edilmesidir. Bir kere daha çağrıda bulunuyoruz ‘AYM kararını yerine getirin ve Atalay’ı serbest bırakın.”

NÖBET DEVAM EDİYOR, ERKAN BAŞ ADLİYEDEYDİ

Avukatların nöbeti adliyede devam ederken TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve beraberindeki partililer adliye önünde toplandı. Erkan Baş, TELE1'in canlı yayınına katıldığı sırada kendisini kayda alan polislere tepki gösterdi. Baş, “Canlı yayına konuşuyorum zaten. Canlı yayınıma müdahale ederek saygısızlık yapıyorsun'' dedi.

whatsapp-image-2023-10-30-at-13-41-29.jpeg

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı davasından bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan avukat Can Atalay, Hatay’dan TİP milletvekili seçilmişti. Avukatları, Atalay’ın mazbatasını alarak tutukluluğun bitmesi için başvuruda bulunmuş ama Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi bu talebi reddetmişti.

AYM, Atalay’ın bireysel başvurusunu önceki gün değerlendirmiş, ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma’ hakkı ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine hükmetmişti. 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmeden AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına, yargılamada durma kararı verilmesine ve hükmün infazının durdurularak Atalay’ın tahliye edilmesine karar vermişti. AYM, söz konusu kararı dün geç saatlerde İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. İhlal kararının yerel mahkemeye gönderilmesinin ardından beş gün geçti ve halen bir karar çıkmadı.

Öne Çıkanlar