Can Atalay protestosu: Avukatların yürüyüşü engellendi

Can Atalay protestosu: Avukatların yürüyüşü engellendi
TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın AYM kararına rağmen tutuklu kalmasını protesto eden arkadaşları, Atalay şahsında yurttaşların birçok haklarının da ihlal edildiğine vurgu yaptı. Avukatların Galatasaray Meydanı'na yürüyüşü polis tarafından engellendi.

Artı Gerçek - Can'ın Arkadaşları/Meslektaşları, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen serbest bırakılmayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Barosu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Can Atalay Meclis’e” pankartının taşındığı açıklamada, “Hatay halkı vekilini istiyor” sloganı atıldı. Açıklamaya, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyelerinin yanı sıra birçok avukat destek verdi.

‘MÜCADELEYE DEVAM’

Burada konuşan Can Atalay’ın annesi Şükran Atalay, mücadeleye devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Can Atalay ile görüştüğünü belirten anne Atalay, kendisinin iyi olduğunu dile getirdi. Anne Atalay, “Can’ın morali iyi, herkese şükranlarını sunuyor. ‘Hatta çok özür dilerim dostlarımdan, arkadaşlarımdan sizi bu kadar uğraştırdığım için’ dedi” diye konuştu.

'ÇİZGİNİN ÇEKİLMESİ GEREKEN YER'

Can Atalay’ın avukatı Akçay Taşçı, Atalay'ın Hatay halkının vekili olduğunu belirterek, Atalay şahsında ihlal edilenin temsiliyet ile seçme ve seçilme hakkı olduğunu söyledi. Anayasal hukukun “can çekiştiğini” söyleyen Taşçı, şu ifadeleri kullandı:

“Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi Anayasal hukuk devletini tanımadığını ilan etmiştir. Tanımadığı makam basit bir kurum değildir, yüksek bir mahkemedir. Yargıtay, AYM hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bu bir hukuk metni değildir, bu bir manifestodur. Bu Anayasayı tanımamaktır. Bu durum zamanla herkes için geçerli olacaktır. Bugün seçme ve seçilme hakkı ihlal edilirse, yarın barınma hakkı da ihlal edilir. Çizginin çekilmesi gereken yer burasıdır.”

‘CAN, SİYASİ İKTİDARIN ELİYLE TUTUKLU’

Ardından söz alan ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Çiğdem Akbulut, Atalay’ın siyasi iktidar eliyle tutuklu bulunduğunu ifade etti. Akbulut, “Can’ın bugün siyasi iktidarın güdümündeki yargı eliyle tüm anayasal haklarının ihlal edilerek hala tutsak edilmesi tamamen bu sürecin bir sonucudur. O yüzden bugün burada Can nezdinde tüm yurttaşlar bu mücadeleyi, haklarımız için verdiğimiz bir mücadele olarak görmeli. Daha kalabalıklaşmalı ve yüksek bir ses çıkarmalıyız. Bu bize hem Can’ın özgürlüğünü hem de Hatay halkının haklarına kavuşmasını sağlayacak. Aynı zamanda haklarımızdan feragat etmeyeceğimiz bir durumu kazanmış olacağız” ifadelerini kullandı.

AVUKATLARIN YÜRÜYÜŞÜNE ENGEL

Açıklamanın ardından avukatlar, İstanbul Barosu önünden Galatasaray Meydanı’na doğru bir yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Ancak polisler İstiklal Caddesi’nin geliş ve gidişini kapatarak, grubun geçişine izin vermedi. İstanbul Barosu avukatlarının kendi baro binalarına girişi de engellendi. Bir süre bekleyen grup durumu alkışlarla protesto ederek, açıklamayı sonlandırdı. (MA)

Öne Çıkanlar