Can Atalay'dan deprem kayıpları için seferberlik çağrısı: Meclis'te araştırma komisyonu kurulsun

Can Atalay'dan deprem kayıpları için seferberlik çağrısı: Meclis'te araştırma komisyonu kurulsun
Milletvekilliği hukuksuz bir şekilde düşürülen Can Atalay, Maraş depremlerinde kaybolanların bulunması için seferberlik çağrısı yaptı. Beş öneri sıralayan Atalay, Meclis'te de bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Artı Gerçek - 6 Şubat 2023'te Maraş merkezli depremlerde 11 ilde ağır yıkım yaşanırken resmi açıklamaya göre 50 bin 783 kişi öldü. Bununla beraber depremin ardından yakınlarından haber alamayan ailelerin tüm ısrarlarına rağmen 'deprem kayıpları' halen bulunamadı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen tahliye edilmeyen ve milletvekilliği hukuka aykırı şekilde düşürülen Can Atalay da deprem kayıpları için sosyal medya hesabından bir çağrı yaptı. Atalay, "6 Şubat kadar büyük bir toplumsal travmanın ardından tek bir insanını arkada bırakmamak, kayıpların tümünü araştırmayı toplumsal bir seferberlik haline getirmek her birimize, hepimize, tüm topluma iyi gelecektir" dedi.

ATALAY'DAN BEŞ ÖNERİ

Can Atalay, deprem kayıpları için seferberlikte şu önerileri sıraladı:

1-Yakını 6 Şubat depremlerinden bu yana kayıp olan her bir insanımızın sesinin işitilmesini, etkin bir aramanın toplumsal bir seferberliğe dönüştürülmesini,

2-Özellikle devlet korumasındaki çocuklar ve halen bakıma muhtaç durumda olan insanlarımız arasında etkin bir aramanın yapılmasını,

3-Kayıp iddialarının yoğunlaştığı alanlarda ve enkazın taşındığı, döküldüğü alanlarda teknik arama yapılmasını,

4-TRT ve diğer TV kanalları ile sosyal mecralarda kayıpların fotoğraflarının, bilgilerinin yayınlanmasını,

5-Bu seferberliğin etkin bir unsuru olacak TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını öneriyor ve talep ediyoruz. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar