Celal Başlangıç’ın ardından... 'Kürtler bir dostunu daha kaybetti'

Celal Başlangıç’ın ardından... 'Kürtler bir dostunu daha kaybetti'
Usta gazeteci Celal Başlangıç’ın vefatının ardından aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, sanatçıların bulunduğu çok sayıda kişi taziye mesajı yayınladı: "Sadece gerçekleri yazmakla kalmayıp aynı zamanda hakikat için mücadele eden bir gazeteciydi."

Artı Gerçek - 1990'larda Kürt illerindeki hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan, Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni, gazeteci Celal Başlangıç'ın vefatının ardından aralarında gazetecilerin, sanatçıların, siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi taziye mesajı paylaştı.

'HAKİKAT İÇİN MÜCADELE EDEN BİR GAZETECİYDİ'

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği: Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya'nın Köln kentinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Başlangıç, gazeteciliği ile meslektaşlarına örnek bir gazeteciydi. Her daim özgür basın mücadelesinin yanında olan bir gazeteciydi. Hakikati kendisine ilke edinip sadece gerçekleri yazmakla kalmayıp aynı zamanda hakikat için mücadele eden bir gazeteciydi. Değerli meslektaşımızın vefatını üzüntü ile öğrendik, ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz.

ekran-goruntusu-2024-05-03-093739.png

Çağdaş Gazeteciler Derneği: Hiç korkmadan, cesurca yaptığı haberleriyle genç kuşaklara örnek olan, Derneğimizin İstanbul Şube başkanlığı görevini bir dönem yürüten meslektaşımız Celal Başlangıç'ı kaybettik. Dostlarına ve ailesine baş sağlığı diliyoruz.

ekran-goruntusu-2024-05-03-093819.png

'BU TOPRAKLARIN TÜM MAZLUMLARI İÇİN BÜYÜK BİR KAYIPTIR'

Cumartesi Anneleri: Gazeteci Celal Başlangıç’ın vefatını öğrenmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine, sevenlerine, meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz. Celal Başlangıç meslek hayatı boyunca görünür olmayanları görünür kılmak, sesi duyulmayanların sesi olmak için çaba gösterdi. Bizim de medyadaki sesimiz olan Celal Başlangıç’ın vefatı bu toprakların tüm mazlumları için büyük bir kayıptır. Güle güle Celal, seni hep iyilikle, güzellikle anacağız.

'GÜZELLİĞİN HEP YANIMIZDA'

Gazeteci- Yazar Ahmet Nesin: 45 yılda neler yapmadık ki Celal Başlangıç, güldük, içtik, birbirimizden haber atlattık, beraber mücadele ettik, tartıştık, kavga ettik ama şimdi sersem sepelek dolaşacağım bütün gün. Herşey geride kaldı ama güzelliğin hep yanımda.

ekran-goruntusu-2024-05-03-093852.png

'KÜRTLER BİR DOSTUNU DAHA KAYBETTİ'

Gazeteci Mahmut Bozarslan: Kürtler bir dostlarını daha kaybetti... 1990’lı yıllardan beri gerçeğin, adaletin, insan haklarının, özgürlüğün, demokrasinin peşinde koşmaktan vazgeçmeyen Celal Başlangıç hayata veda etti. Hem de çok manidar bir günde, Dünya basın özgürlüğü gününde....Yıllarca uğruna mücadele ettiği basın özgürlüğü gününde... Işıklar içinde uyusun....

ekran-goruntusu-2024-05-03-093932.png

Gazeteci A.Rahman Gök: "Kobanê, geçmişteki başkaldırıların simgeleriyle maskelenmiş sahte devrimciliğin de tabutuna son çiviyi çaktı!" 90'lı yıllardan bu yana yaptığınız gazeteciliği, hakikatteki ısrarınızı; ezilenin, yok sayılanın, ötelenenin sesi olma çabanızı unutmayacağız. Zifiri karanlığı aydınlattığınız ışığınız, yattığınız yeri de aydınlatmayı sürdürecektir. Işıklar içinde uyuyun sevgili #CelalBaşlangıç...

ekran-goruntusu-2024-05-03-104220.png

Şair-Yazar Selim Temo: Dostê aştî û wekheviyê, rojnamegerê roja giran, hevalê rastiyê Celal Başlangıç çûye ser dilovaniya xwe. Nayê jibîrkirin ku di salên 90î de kelem bû di çavê barbaran de. Serê hezkiriyên wî sax be...

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş: 90’lı yıllarda ciddi gazetecilik yapmak ölümle kol kola gezmekti. Celal Başlangıç gözünü budaktan hiç sakınmadı. Hak haberciliği yaptı, demokrasi ve özgürlük kavgası verdi. Dünya basın özgürlüğü gününde vefat haberini aldık. Cesaretinin önünde saygıyla #CelalBaşlangıç

Gazeteci İsmail Saymaz: Celal Başlangıç da gitti. Celal abi, insan hakkı ihlallerine ilişkin sayısız haber ve yazı yazdı. Seçkin bir gazeteci, emek ve demokrasi mücadelesi veren bir aydındı. Radikal’de birlikte çalışmaktan hep gurur duydum. Ruhu şad olsun.

ekran-goruntusu-2024-05-03-101440.png

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: #CelalBaslangıc da ayrılmış aramızdan. 12 Eylül sonrasında cesur haberleriyle parlamış bir gazetecilik ışığıydı o. Askerlerin Yeşilyurt’ta köylülere dışkı yedirdiği haberi en çok bilineni ama bence o Türkiye'de hak haberciliğinin sayısız örneğini verdi; yılmadı son ana dek... Cumhuriyet'te yıllarca birlikte çalışmaktan onur duydum hep. Üzgünüm.

Gazeteci Gökçer Tahincioğlu: Tarihe geçen haberlere imza attı. Kalemini hep haktan, ezilenden yana kullandı. İyi ki geçti bu dünyadan.

Gazeteci Özlem Akarsu Çelik: Ondan, gazeteciler yazmayınca kimsenin gerçekleri bilemeyeceğini öğrendik. Karanlık dönemlere ışık tutan haberleriyle hepimize bu mesleğin nasıl yapılacağını gösterdi. Diğerkâm birçok meslektaşı gibi amansız hastalığa yakalandı ve çok erken gitti. Huzur içinde uyu #CelalBaşlangıç

Gazeteci Fatih Polat: Yeşilyurt köylülerine dışkı yedirilmesi olayı, unutulmaz haberidir. Evrensel'in ilk yayın yönetmeni. Meslekte en iyi yaptığı kanımca muhabirlikti. Türkiye en iyi muhabirlerinden birini yurtdışında kaybetti.

Gazeteci Çiğdem Toker: '80 darbesinin karanlığını cesur dosya haberleriyle aydınlatan, iyi yürekli meslek büyüğümüzdü. Celal Başlangıç' ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde kaybettik.

Gazeteci Beritan Canözer: Uzun zamandır bu kadar derinden hüzünlendiğim bir gidiş olmamıştı. Yollarım iyi ki kesişmiş sizinle hocam, onur duyuyorum…

Mimar Tezcan Karakuş Candan: #CelalBaşlangıç ile yolumuz 2003 yılında Halfeti’de @mimodank' ın kamu çalışanları için koordine ettiğimiz toplantıda kesişti. Halfeti’nin sular altına kaldığı dönemlerde gelecek güzel günlere ait sohbetlerimize Fırat Nehri tanıktır.Sevdiği topraklardan uzakta hayat onu kaybetmiş. Üzgünüm…Işıklar yoldaşı olsun.

İletişim Yayınları: Yazarımız, değerli gazeteci Celal Başlangıç hayatını kaybetti, çok üzgünüz. Eşi Ayşe Yıldırım'a, tüm sevenlerine ve okurlarına sabır dileriz...

'HAKİKATLERİN İZİNİ SÜRERKEN ONU HEP YANIMIZDA GÖRDÜK'

Sanatçı Ferhat Tunç: Bu sabah önüme düşen bir haberin derin üzüntüsüyle uyandım. Sürgünde yaşayan sevgili dostumuz, arkadaşımız gazeteci Celal Başlangıç’ı kaybetmişiz. Doksanlı yılların o karanlık günlerinde tanıdım kendisini. Boşaltılıp ateşe verilen köylerin ve evlerinde alındıktan sonra haber alınamayan insanların izini sürüyordu. Faili meçhul cinayet ve katliam haberleriyle dolu geçen o karanlık günlerin aydınlatılması için çabaladı yıllarca. Hakikatlerin izini sürerken onu hep yanımızda gördük. Sadece bir gazeteci değil, iyi bir araştırmacı ve kalemi güçlü bir yazardı. En önemlisi de vicdanlı ve sevgi dolu yüreğiyle arkadaşımız, yoldaşımızdı. Ah sevgili Celal, şimdi çekip gitemenin sırası mıydı... Çok üzgünüm sevgili dostum. Oysa sözümüz vardı; bu sürgün bitecek ve biz Munzurun kenarında sabaha kadar türküler söyleyecektik.

ferhat-tunc.png

Gazeteci- Yazar Hayko Bağdat: Celal Abi'yi kaybettik. Çok üzgünüm. Sürgünlerde ömrünü tamamladı. Ayşe Abla'ya, tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim...

Gazeteci Fehim Taştekin: Sevgili Celal Başlangıç da aramızdan ayrıldı. Üzgünüz. Meslek büyüğümüz, arkadaşımız, ağabeyimiz, dostumuz… Özlemle anacağız.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: 80'li 90'lı yıllarda, en karanlık dönemlerde Diyarbakır'da ve bütün bölgede insan hakları ihlallerinin ortaya çıkartılması, kamuoyuyla paylaşılması adına cesaretle gazetecilik yapan Dostumuz Celal Başlangıç'ı maalesef kaybettik... Çok üzgünüm. Eşi Sevgili Ayşe'ye, ailesine, dostlarına, meslektaşlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Celal Başlangıç'ın sürgünde ölüm haberini duymak ne acı. Ardında tertemiz bir gazetecilik mirası bıraktı. Daha özgür bir Türkiye için üzerine düşeni yaptı. Işıklar içinde yatsın.

Eski CHP Milletvekili, Gazeteci Barış Yarkadaş: Gazeteci dostumuz, ağabeyimiz Celal Başlangıç’ı kaybettik. Başlangıç, 80’li yıllardaki korku iklimini dağıtan cesur haberleriyle bilinirdi. Askerlerin Yeşilyurt’ta köylülere dışkı yedirdiğini yazarak toplumu derinden sarsmıştı. O dönem bunu yazabilmek çok büyük bir cesaret gerektiriyordu. Celal Abi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi’nde birlikte çalıştık. Her zaman yanımızda oldu. Onu hep güzel hatırlayacağız.

Eski CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: Usta Gazeteci, canımız, dostumuz Celal Başlangıç’ta o güzel atlara binip gitti… Sevenlerini, dostlarını tarifsiz hüzün içinde bırakarak… Sakinliğin, sağduyun, aklın, fikrin ve neşenle çok iyi insan ve çok iyi bir dosttun sen Celal Usta. Güle güle…

ekran-goruntusu-2024-05-03-120717.png

CELAL BAŞLANGIÇ KİMDİR?

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Başlangıç son olarak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla 2016 yılında başlatılan bir günlük "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç'a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Daha sonra Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında 2022 yılında verdiği tebliğnamede cezanın bozulmasını isteyecekti.

Başlangıç, 2017 başında Almanya'ya gitmiş, temelleri Türkiye'de atılan Artı TV ve Artı Gerçek'i burada kurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar