Cem Küçük tweet attı, 21 gazeteci yeniden gözaltına alındı

Cem Küçük tweet attı, 21 gazeteci yeniden gözaltına alındı
Hükümet yanlısı köşe yazarı Cem Küçük'ün, 21 gazetecinin tahliye edilmesine karar veren mahkeme heyetini tehdit etmesinin ardından, savcılık karara...

Hükümet yanlısı köşe yazarı Cem Küçük'ün, 21 gazetecinin tahliye edilmesine karar veren mahkeme heyetini tehdit etmesinin ardından, savcılık karara itiraz etti ve sekiz gazetecinin tutukluluğunun devamına, 13'ünün de yeniden gözaltına alınmasına karar verildi.

ARTIGERÇEK-  ‘FETÖ' davasında yargılanan ve haklarında tahliye kararı verilen 21 gazeteciden hiçbiri serbest kalmadı. Savcılığın sekiz gazetecinin tutukluluğunun devamını, 13'ünün ise yeniden gözaltına alınmasını talep etmesinin ardından 21 gazeteci de tahliye edilmedi.

Hakkında gözaltı kararı verilen gazetecilerin bazıları şöyle: Gökçe Fırat, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer olduğu belirtildi. Tahliyesine itiraz edilen gazetecilerden bir diğeri ise Hanım Büşra Erdal.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik dava kapsamında, duruşma savcısının, aralarında Hanım Büşra Erdal'ın da bulunduğu 21 sanığın tahliye edilmesi kararına itirazını kabul etti.

AKP destekçisi gazeteler de 21 gazetecinin cezaevinden tahliye edilmediğini duyurdu.

CEM KÜÇÜK TWEET ATTI GÖZALTINA ALINDILAR

AKP yanlısı Küçük tahliyelerin ardından kararda imzası olan hukukçuları tehdit etmiş, "Adı belli FETÖ'cüleri tahliye eden her savcı ve hakim meslekten ihraç edilecek. DEVLET'in kesin kararı budur. Herkes bunu bilsin. Adalet Bakanlığımız, HSYK harekete geçti. Hainler salınmayacak Allah'ın izniyle" tweetleri atmıştı.

Tweetlerden saatler sonra, gazeteciler hakkında yeniden gözaltı kararı verildi.

Gözaltı kararının duyulmasının ardından Küçük bir tweet atarak yeniden gözaltı talep eden savcıyı kutladı: Hain FETÖ'cüler için yeniden gözaltı kararları çıkıyor. Helal olsun bu savcılarımıza.

Hükümet yanlısı medyada çıkan haberlerde, gazetecilerin, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve TC hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya teşebbüs" suçlamasıyla yeniden gözaltına alındığı duyuruldu.

Bugün tahliyesine karar verilen 21 isim şöyleydi:

Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş,  Atilla Taş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu,  Cihan Acar,  Cuma Ulus, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habip Güler, Halil ibrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammet Sait Kuloğlu, Murat Aksoy,  Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç,  Yakup Çetin, Yetkin Yıldız.

Hakkında tahliye kararı bulunan gazetecilerden Murat Aksoy'un eşi Şehriban Aksoy tweet atarak yaşanan karmaşayı anlamaya çalıştı:

Neler oluyorr?Yardım edin bilgisi olan var mı?

GAZETECİ FATİH POLAT SİLİVRİ ÖNÜNDEN BİLDİRDİ

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, haklarında tahliye verilen gazetecileri takip etmek için Silivri Cezaevi önüne gitti ancak saatler süren bekleyişe rağmen tahliyeler gerçekleşmedi. Yaşanan hukuksuzluğu an be an tweetleyen Polat, "Aileler perişan. Okudukları haberleri bize soruyorlar. Burada açıklama yapan da yok. Çok az bekleyen aile kaldı TEM bağlantı yolunda" tweetini paylaştı.

Polat bir diğer tweette ise şunları yazdı: "Şimdi jandarmaya "Herhangi bir bilgi yok mu?" diye sordum. Yanıtı: "Biz de bekliyoruz beyefendi. Bir bilgi yok. Olursa aktaracağız."

Fatih Polat son tweetlerinden birinde, "İnsanları gazsız, susuz usandırarak ve "tahliye yok" haberlerini okumalarını bekleyerek dağıtma taktiği… 3-5 araç kaldı. Biz de gidiyoruz" paylaşımında bulundu.

Foto: Fatih Polat

Öne Çıkanlar