Çeşme'deki 'kara para aklama' operasyonunda ikinci perde: Altı kişi daha tutuklandı

Çeşme'deki 'kara para aklama' operasyonunda ikinci perde: Altı kişi daha tutuklandı
İzmir'in Çeşme ilçesinde yürütülen kara para operasyonunun ikinci ayağında gözaltına alınan altı kişi tutuklandı. Böylece operasyon kapsamında tutuklu sayısı 12'ye yükseldi.

Artı Gerçek - İzmir'in Çeşme ilçesinde, 'suç gelirlerinin aklanması', 'görevi kötüye kullanma', 'resmi belgede sahtecilik', 'rüşvet', 'Kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet' suçlamasıyla gerçekleştirilen operasyonun 2'nci ayağında altı kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerin ardından şüphelilerin tamamı adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler N.Ç., S.T., C.A., H.S., S.Y. ve T.M. sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. Operasyonun ilk ayağında tutuklanan altı şüpheliyle birlikte tutukluların sayısı 12'ye yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bazı şirketlerin evrak üzerinde ihracat yapılmış gibi göstererek 'kara para' aklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla 11 Ocak'ta gerçekleştirilen operasyonun ikinci ayağı ile ilgili çalışma gerçekleştirmişti.

11 Ocak'taki operasyonda 4'ü gümrük memuru, 6 şüpheli tutuklanmıştı. Şüphelilerin 'Suç gelirlerinin aklanması', 'görevi kötüye kullanma', 'resmi belgede sahtecilik', 'rüşvet' ve 'Kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet' gibi suçlar işlediği öne sürülen şüphelilerin, 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon euro ile 6 milyon 950 bin Danimarka kronunu, sahte belgelerle ülkeye girmiş gibi gösterdikleri ve sisteme dahil ettikleri öne sürülmüştü. (DHA)

Öne Çıkanlar