Cezaevinde vefat eden 27 yıllık mahpus Ergün Akdoğan, memleketinde defnedildi

Cezaevinde vefat eden 27 yıllık mahpus Ergün Akdoğan, memleketinde defnedildi
Cezaevinde beyin kanaması geçirerek vefat eden Ergün Akdoğan, memleketi Hozat'ta defnedildi. Törende konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, hasta mahpusların büyük bir işkence ve baskıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Artı Gerçek - Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 Mayıs'ta geçirdiği beyin kanaması ardından kaldırıldığı Tekirdağ Şehir Hastanesi'nde 23 Mayıs'ta vefat eden 27 yıllık mahpus Ergün Akdoğan, memleketi Dersim'in Hozat ilçesinde defnedildi.

Hozat Cem Evi'ndeki törenin ardından Akdoğan'ın cenazesi, Çaytaşı köyüne götürüldü. Cenaze törenine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri, Dersim Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak ile çok sayıda kişi katıldı.

'HASTA MAHPUSLAR BÜYÜK BİR BASKIYLA KARŞI KARŞIYA'

Cezaevinde hasta mahpusların durumuna dikkat çeken DBP Eş Genel Başkanı Uçar, "Büyük bir işkence ve baskıyla karşı karşıyalar. Hastaneye gidemiyor, mahkeme hastane ve hapishane arasındaki üçgende en ağır şartlar altında yaşam sürüyorlar" dedi.

'SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ'

Tüm bunlara karşı cezaevlerinde mücadele ve direniş olduğunu vurgulayan Uçar, şunları söyledi:

"Ağır hastalıkları, devletin göstermiş olduğu bütün şiddete rağmen vazgeçmedikleri o özgürlük inancıdır. Bugün biz burada sadece Ergün arkadaşı değil, biz Ergün arkadaşın şahsında mücadelemizi, dilimizi, kimliğimizi, özgürlüğümüzü ve toprağımızı sahipleniyoruz. Bir kez daha mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum.

Sözümüz olsun mücadelesini sahipsiz ve hasta tutsakları sahipsiz bırakmayacağız. Hak etikleri özgürlük gelene kadar her yerde yan yana mücadele etmeye devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Akdoğan'ın cenazesi aile mezarlığına defnedildi. (MA)

Öne Çıkanlar