Beyin ölümü gerçekleşen hasta mahpus Akdoğan vefat etti

Beyin ölümü gerçekleşen hasta mahpus Akdoğan vefat etti
ÖHD İstanbul Şubesi, beyin ölümü gerçekleşen 27 yıllık hasta mahpus Ergin Akdoğan vefat ettiğini duyurdu. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Akdoğan'ı ailesinin son bir kez görmesine izin verilmediğini belirtmişti.

Artı Gerçek -Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 14 Mayıs’ta ameliyata alınan tutsak Ergün Akdoğan’ın dün beyin ölümü gerçekleşti. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Akdoğan’ın öldüğü açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, ameliyata alınan hasta mahpus Ergün Akdoğan’ın beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurmuş, ailesinin Akdoğan’ı son bir kez görmesine izin verilmediğini söylemişti.

‘HAPİSHANEDE MEYDANA GELEN ÖLÜMLER İDARENİN SORUMLULUĞUNDADIR’

ÖHD açıklamasında, "27 yıllık mahpus Ergün Akdoğan hükümlü bulunduğu Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan beyin kanaması geçirmesi sebebiyle Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi'ne sevk edilmiş ve dokuz günlük tedavi sürecinin ardından yaşamını yitirmiştir. Hastaneye sevk süresinde hem cezaevi idaresi hem kolluk kuvvetleri tarafından birçok zorluk çıkarılmış, ailenin hastanede mahpusu görmesi dahi uzun süre engellenerek insan onuruyla bağdaşmayan bir tutum sergilenmişti. Hapishaneler, hapishane idarelerinin, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün ve Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğundadır. Dolayısıyla hapishanede meydana gelen ölümler de idarenin sorumluluğundadır. Yetkilileri hapishanelerde yaşanan can kayıplarını engellemek amacıyla mahpusların sağlık ve yaşam haklarını koruyacak önlemleri almaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar