ÇGD: Gazeteciye ‘çakal’ diyenler, yalanın düzenini inşa edenlerdir

ÇGD: Gazeteciye ‘çakal’ diyenler, yalanın düzenini inşa edenlerdir
Yayınlanma:
A+ A-
ÇGD, Medya İzleme Raporu’nun nisan ayına ait verilerine işaret ederek, mesleğini icra eden basın emekçilerine yönelik baskı ve ceza politikasına dikkat çekti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), "Gazeteciye ‘çakal’ diyenler, yalanın düzenini inşa edenlerdir" başlığıyla Medya İzleme Raporunun 2022 Nisan ayına ait verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, nisan ayında birçok gazetecinin çalışırken baskıya maruz kaldığı, birçok televizyon kanalına ise yaptıkları haberler nedeniyle idari para cezası verildiği aktarıldı.

Türkiye’de düşünce, ifade ve basın özgürlüğü mücadelesi kapsamında gazetecilere yönelik sansür, tehdit-şiddet, gözaltı-yargılama, özlük haklarında yaşanan kayıplar ile haberlerde yapılan manipülasyonları kayıt altına aldığı ve her ay kamuoyuyla paylaşılan rapora göre nisan ayında gazetecilerin karşılaştığı baskılar şöyle:

"Basına yönelik baskıların devam ettiği nisan ayında öne çıkan gelişmelerin başında; Gazete Duvar muhabiri Ardıl Batmaz’ın Elazığ’da haber takibi sırasında ilin üst düzey sorumlularından Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın sözlü hakaretinin ardından Belediye görevlilerinin fizikisi saldırısına uğradı."

DİYANET’E BAĞLI KURSTA ÇOCUK İSTİSMARININ HABERLEŞTİRİLMESİNE CEZA

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk istismarına ilişkin gelişmeyi duyuran yayın kuruluşlarına ceza yağdı. Erzurum’da Diyanet’e bağlı Kur’an Kursu’nda çocuklara yönelik istismarı haberleştirdiği gerekçesiyle Halk TV’ye, KRT’ye ve TELE 1’e yüzde 2 idari para cezası verdi.

4 YILDIR YARGILANAN GAZETECİLER BERAAT ETTİ

"Ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan bir haber nedeniyle 4 yıldır yargılanan gazeteciler nihayet beraat etti. Bloomberg finans muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile gazeteciler Mustafa Sönmez, Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ ile Orhan Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 38 kişinin ‘ekonomiye zarar vermek’ suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme, sanıklara yöneltilen ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçlaması yönünden suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek tüm sanıkların beraatına hükmetti." (MA)