CHP’li İlgezdi: Beş saatte bir kişi silahla öldürülüyor, saatte bir kişi ise silahla yaralanıyor

CHP’li İlgezdi: Beş saatte bir kişi silahla öldürülüyor, saatte bir kişi ise silahla yaralanıyor
CHP’li vekil İlgezdi, iktidarın bireysel silahlanmayı önleme konusunda hiçbir çalışması olmadığını söyledi. İlgezdi, beş saatte bir kişinin silahla öldürüldüğüne dikkat çekerek, ‘kadın cinayetlerinin yüzde 52’si ateşli silahlarla gerçekleşiyor’ dedi.

Artı Gerçek - Esenyurt’taki tekel bayisinde yaşanan silahlı saldırının ardından bireysel silahlanmayla ilgili tartışmalar tekrar gündeme geldi. CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bireysel silahlanma ve etkileri ile ilgili yaptığı çalışmayı paylaştı. CHP’li İlgezdi, 2006- 2021 yılları arasında Adli Tıp Kurumu istatistiklerine göre silahla yaralanma muayenelerinin 127.594’e, bunların arasındaki ölümlerin ise 28.286’ya çıktığını vurgulayarak, “Bir saatte bir kişinin ateşli silahlar yüzünden yaralandığı, beş saatte de bir kişinin öldürüldüğü rakamlar bireysel silahlanma sonuçlarının en acı göstergesi” dedi.

GÜNDE 20 KİŞİ ATEŞLİ SİLAH SALDIRISINA UĞRUYOR

CHP’li İlgezdi, bireysel silahlanma ve etkileri ile ilgili yaptığı çalışmanın ayrıntıları şöyle:

“2006-2021 arasında Adli Tıp Kurumu tarafından ‘ateşli silah yaralanması’ nedeniyle gerçekleştirilen Adli Muayene sayısı 127.594. Bir başka değişle yılda ortalama 7.505 kişi ateşli silah nedeniyle yaralanıyor. Bu rakam günde 20 kişinin ateşli silahla saldırıya uğradığını gösteriyor.

2006-2021 arasında Adli Tıp Kurumu verilerine göre ateşli silah nedeniyle ölüm rakamları ise çok çarpıcı. 17 yılda 28.286, yılda 1663, günde 4,5 ölüm gerçekleşiyor. Yani her 5,2 saatte 1 kişi ateşli silahlarla öldürülüyor.

RUHSATSIZ SİLAH SAYISI BİLİNMİYOR

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün 9 Temmuz 2022 tarihli açıklamasında ülkemizdeki ruhsatlı silah sayısının toplam nüfusun yüzde 3’ü olduğu ifade ediliyor. 84 milyonluk ülke için bu sayı 2.5 milyona denk gelirken, Emniyet Genel Müdürlüğü toplam ruhsatlı silah sayısını 998.237 olarak açıklıyor.

Ülkenin nüfusu 33.3 milyon mu kabul ediliyor ki yüzde 3’ü yaklaşık 1 milyon oluyor. Emniyetin ruhsatlı silah sayısının 2,5 milyon olmadığı ile ilgili açıklamasında bile rakam 2.5 milyon çıkıyor. Ruhsatsız silah sayısı ise bilinmiyor ancak, ruhsatlının birkaç katı olduğu tahmin ediliyor.

‘KADIN CİNAYETLERİNİN YÜZDE 52’SİNİN ATEŞLİ SİLAHLARLA GERÇEKLEŞİYOR’

Türkiye’de silah ruhsatı almanın yaş sınırı 21 ancak, ruhsatsız silahların ulaşılabilirliği çok kolaylaşmış durumda. İnternet üzerinden tek tıkla silah sipariş edilebiliyor olması tam bir skandal. Dolayısıyla silahlanma verileri ürkütücü bir noktaya geldiğimizi ve artık kimsenin can güvenliğinin kalmadığını gösteriyor.

Kadın cinayetlerinin yüzde 52’sinin ateşli silahlarla gerçekleşiyor, her gün bir kadın cinayeti işleniyor ve göz yumulan bireysel silahlanma sonucu her çapta silaha kolaylıkla ulaşan şiddet yanlıları, hem insanları, hem de sokaklarda kedileri, köpekleri, yani her türlü canlıyı hedef göstererek yaralıyor, öldürüyorlar…

Gazeteciler sadece mesleklerini yaptıkları için hüküm giyerken, silahlarla sosyal medyada yayın yapanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadığı gibi insanları yaralayan, hayvanları katledenler, sokaklarda çatışanlar, buna uyuşturucu satıcıları da dahil, kadınları katledenler, çocukları, kadınları taciz ve tecavüz edenler de dahil karakollara, adliyelere, cezaevlerine ön kapıdan girip, arka kapıdan çıkıyorlar adeta… Ardından yeni bir olayla, cinayetle medyada boy gösteriyorlar…

‘İKTİDARIN SİLAHLANMAYI ÖNLEME KONUSUNDA HERHANGİ BİR GİRİŞİMİ YOK’

Bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi gerekiyor. İktidarın silahlanmayı önleme konusunda hiçbir çalışması yok. İnternet siteleri üzerinden bile silah satın alınabildiği sürece her gün birilerinin canı yanacak.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar