CHP'li Özel'den HDP Eş Genel Başkanına abluka tepkisi: 'Sivil siyasete alan bırakmamaktır'

CHP'li Özel'den HDP Eş Genel Başkanına abluka tepkisi: 'Sivil siyasete alan bırakmamaktır'
CHP'li Özel, HDP Eş Genel Başkanı Sancar'ın parti binasına alınmaması hakkında konuştu. Özel, "Bir partinin genel başkanının ilçe binasına girmesine izin vermemek ne demek?" diye sordu.

Artı Gerçek- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Kadıköy'deki yürüyüşte bir polisin eski HDP milletvekili ve HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü'ye tokat atmasına ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın parti binasına alınmamasına ilişkin açıklamada bulundu.

TBMM Genel Kurulunda konuşan Özel, HDP İstanbul İl başkanlığı önünde yapılmak istenen eylemde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP milletvekillerinin polis ablukası altına alınmasına tepki gösterdi.

Özel konuşmasında, "Bir partinin ilçe başkanı siyaseten kıymetli, diğer partinin eş genel başkanı siyaseten ablukaya alınabilir olursa Anayasa'yı ihlal edersiniz" ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından atılan tokadı da hatırlatan Özel, "? Bunların kabul edilebilir tarafı yok. Kimin başına geldiğine bakarak tepkinizi değiştirmeye çalışırsanız, bir partinin ilçe başkanı siyaseten kıymetli, diğer partinin eş genel başkanı siyaseten ablukaya alınabilir olursa Anayasa'yı ihlal edersiniz. Bu, doğru bir yaklaşım değil" dedi.

Özel'in konuya ilişkin konuşması şöyle:

"Görüntüleri izledim, vicdanım sızladı. Bir partinin il başkanı, o partinin o ildeki kurumsal kimliği demek. O tokat, sivil siyasete atıldı. O tokat, bir kişiye değil, 600 milletvekiline, geçmişte milletvekilliği yapan herkese atıldı. HDP Eş Genel Başkanlarına yapılan abluka sivil siyasete alan bırakmamaktır. Bir partinin genel başkanının ilçe binasına girmesine izin vermemek ne demek? Bunların kabul edilebilir tarafı yok. Kimin başına geldiğine bakarak tepkinizi değiştirmeye çalışırsanız, bir partinin ilçe başkanı siyaseten kıymetli, diğer partinin eş genel başkanı siyaseten ablukaya alınabilir olursa Anayasa'yı ihlal edersiniz. Bu, doğru bir yaklaşım değil. HDP'ye diğer siyasi partiler gibi ayrımsız, eşit saygı duyuyoruz. Devletin tüm organlarının bu saygıyı duyması, iktidarın ve hükümettekilerin sorumluluğunda."

Öne Çıkanlar