CHP'li Yavuzyılmaz'dan Erdoğan'a Pervin Chakar yanıtı: Size kalsa herkes terörist, herkes çürük, herkes sürtük!

CHP'li Yavuzyılmaz'dan Erdoğan'a Pervin Chakar yanıtı: Size kalsa herkes terörist, herkes çürük, herkes sürtük!
CHP'li Yavuzyılmaz, Erdoğan'ın Grup Toplantısındaki, "Bölücü terör örgütleriyle opera dinlemeyi marifet saydılar” sözlerine cevap verdi. Yavuzyılmaz, "Size kalsa herkes terörist, herkes çürük, herkes sürtük!" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Deniz Yavuzyılmaz da, bugün yapılan MYK toplantısı sonrasındaki basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısındaki sözlerine yanıt verdi.

Erdoğan partisinin TBMM'deki haftalık grup toplantısında, uluslararası alanda önemli başarılara imza atan ünlü soprano Pervin Chakar'ın elini öpmesinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i hedef alarak, "Bölücü örgüte sempatiyle bakanlarla opera dinlemeyi, kahvaltı yapmayı, seçim ittifakı kurmayı marifet saydılar. Şimdi de el etek öptükleri için onur duyduklarını söylüyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Yavuzyılmaz yaptığı basın açıklamasında Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdi. Yavuz yılmaz şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Erdoğan, partisinin grup toplantısında dedi ki: ' Bölücü terör örgütleriyle opera dinlemeyi marifet saydılar.' Yav arkadaş bölücü terör örgütleri ne zamandan beri opera yapar oldu? Şunu da söylemeden geçmeyelim… Pervin Çakar’ı en fazla konuk edip ekranlarına çıkaran da TRT’dir. TRT arşivlerini silse de, bu yayınları akıllardan silemeyecektir. Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: Genel başkanımız Sn. Özgür Özel’i opera sanatçısı bir kadının elini öperken görebilirsiniz ancak; bir şeyhin eteğini öperken göremezsiniz! Size kalsa herkes terörist, herkes çürük, herkes sürtük! Bizi teröristlerle yan yana göremediğiniz için çareyi yanımızdakilere terörist demekte buldunuz! Anlıyoruz ama artık komik duruma düşüyorsunuz! "Bölücü terör örgütleriyle opera dinliyormuşuz!" Hadi oradan!"

'ÖZEL’İN 'KÜRTLER TÜRKİYE’DE DAHA AZ EŞİTTİR' SÖZÜNÜN ALTINA İMZAMIZI ATIYORUZ'

Kürtlerin AKP döneminde daha fazla ayrımcılığa uğradığını belirten Yavuzyılmaz, "Sayın Erdoğan’ın ve Sayın Bahçeli’nin Kürtlerle ne sorunu var bilmiyoruz. 'Bütün insanlar eşittir ama bazıları daha eşittir.' Bakın bu söz George Orwell'in, Stalin dönemi Sovyetler Birliğindeki eşitsizlikleri çarpıcı bir dil ve öyküyle eleştiren Hayvan Çiftliği isimli ünlü eserinden bir alıntıdır. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in “Kürtler Türkiye’de daha az eşittir” sözünün altına imzamızı atıyoruz. Zira bu ülkenin, bu toprakların asli unsurlarından olan Kürt kardeşlerimizin uzun yıllar uğradıkları adaletsizlik ve çifte standartların, AKP döneminde daha da arttığı hepimizin malumudur." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kübra Par, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in sanatına saygı amacıyla elini öptüğü, kariyerini İtalya operalarında sürdüren sanatçı Pervin Chakar için, "Dünyaca ünlü olmadığını öğrendim" demişti.

Par, operacılara Chakar'ı sorduğunu ve "Hayır biz de adını bu vesileyle duyduk. Aslında bu kadar başarılı bir sanatçı olsaydı muhakkak duyardık. Hem İstanbul'da hem Ankara'da bizim Opera- Bale Genel Müdürlüğümüz kendisini muhakkak kadroya almak isterdi" yanıtı aldığını söylemişti.

Par, şöyle devam etmişti:

"Ama daha çok Kürt kimliği üzerinden yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş. Bunun üzerinden dünyada çeşitli operalara etkinliklere katılmış bir isim. Ancak sanatıyla dünya çapında başarılar elde ederek, klasik müzik otoriteleri tarafından dünyaca ünlü soprano olarak kabul edilmiş biri değil.

Ben bundan hareketle sayın Özgür Özel'i nacizane eleştirmek istiyorum. HDP ile ilişkiler, sanatçının Kürt kimliği vs. bir tarafa bırakıyorum ama Türkiye'yi yönetmeye aday CHP'nin Genel Başkanı hangi sanatçının önünde eğilecek, hangi sanatçının elini öpecek, bu açıdan ben eleştiriyorum."

ÖZGÜR ÖZEL: HİÇ PİŞMANLIĞIM YOK

Tartışmalar üzerine CHP'li Özgür Özel ise, "Ben kendisinin elini Kürt vatandaşların gurur duyduğu bir sanatçı olarak nezaketen öptüm. Burada da hiçbir pişmanlığım yok." demişti.

FAZIL SAY'IN 'İNTİHAR TWEETİ'

Piyanist Fazıl Say da Özgür Özel ve Pervin Chakar'a destek vermişti. Say, "Pervin çok iyi bir sestir, çok iyi bir sopranodur, kardeşimdir, beraber çalışacağız, 15 yıldır Avrupa’da pek çok yerde takip ettim başarılarını. Kimse hakkını yemesin.
@PervinChakar ın. 'Dünya çapında sanatçımız' dediğiniz onca sahtekarlığı, tonla yanlışı önce sorgulayın! Çok iyi etmiş Özgür Özel elini öperek. Kutlarım" ifadelerini kullanmıştı.

Bu paylaşımı üzerine gelen yorumlara da tepki gösteren Fazıl Say, "Şu gönderinin altındaki “faşist” yorumları okuyunca, aslında bir nevi “intihar tweeti” attığımızı anlıyoruz, korkmamamızın tek nedeni, zaten çoktan ölmüşüz, üzerimize sıkılsa ne olur sıkılmasa ne olur? Yalnız bir Kürt kızına, değerli bir sopranoya “ver elini”. 33 kurşun daha!!!" diyerek tepki göstermişti.

PERVİN CHAKAR KİMDİR?

Chakar’ın müzik hayatı Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde başladı. Müzik öğretmeninin anne babasına kızlarının sesinin güzel olduğunu söylediği Perven Chakar, Bismil Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği yarışmaya katılarak 14 yaşında birinci oldu.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümüne kaydolan Chakar, o günleri, “Hayatım burada birden değişti, müzik ile asıl tanışmam bu liseye kaydolmam ile başladı" diye anlatır.

Müzik eğitimine 1990'lı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde başlayan Chakar, 2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Pervin Chakar, opera hayatının en önemli dönüm noktasını Ancona Opera Akademisi’ne girmeye hak kazanması ile yaşadı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Pervin Çakar, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması’nda 1.lik (2011), New York Lotte Lehmann Vakfı özel ödülü yılın en iyi kadın sesi (2011), 4. Milano Magda Olivero Opera Yarışıması’nda 2.lik (2010), 11. Tiran Marie Kraja Opera Festivali Yarışması’nda 2.lik (2010), 6. Leyla Gencer Opera Yarışması’nda 3.lük (2010) ödüllerini aldı. Yine Rigoletto (Gilda) rolüyle 2. Primo Palcoscenico ve 3. Giovanni Pacini yarışmalarında birincilik ödüllerine değer görüldü. Civico de La Spezia’da ve A. Bonci di Cesena Tiyatrolarında sahne aldı.

2008-2009 yılları arasında 60. As. Li. Co. Opera Yarışması’nda finalist oldu. Hansel und Gretel’de Gretel rolünü, Teatro Sociale Como, Teatro Grande Bresci, Teatro Fraschini Pavia, Teatro degli Arcimboldi Milano, Teatro Ariosto Reggio Emilia, Teatro Comunale Bologna ve Teatro Giusepp Verdi’de sahneledi. 2009 yılında Major etiketiyle DVD olarak da piyasaya sürülen Teatro La Fenice sahnesindeki Maria Stuarda’da Anna Kennedy rolünü üstlendi. 2008 yılında Musica Riva Festivali’nde Rigoletta’da Gilda rolü ve 2009 yılında 58. Wexford Festivali’nde La Cambiale di Matrimonio’da Fanny rolü ile uluslararası alanda ses getirdi. 2010 yılında Teatro Alla Scala’da, Daniele Gatti yönetiminde Alban Berg’in Lulu eserinde Eine Funfzehnjahrige rolü ile yer aldı. 2009 yılında Teatro Giuseppe Verdi Trieste’de bir gala konseri gerçekleştirdi.

36. Della Valle D’Itria di Martina Franca Festivali’nde Alessandro Scarlatti’nin Messa di Santa Cecilia eserinde soprano solo olarak bir konser dizisi gerçekleştirdi. Ayrıca Şef Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Leyla Gencer Anısına adlı konserde yer aldı, şef Işın Metin yönetiminde Ankara Bilkent Senfoni Orkestrası ile Yiğit Aydın’ın Saygun-Emre Operası’nda Nilufer rolünü seslendirerek dünya promiyerini gerçekleştirdi. Marco Boemi yönetiminde World Youth Orkestra ile Musica Riva Festival’de Carmina Burano sahne kantatinda soprano soloyu seslendirdi, ayrıca İspanya’da Soprano Montserrat Caballé’nin organize ettiği bir konserde yer aldı. Pavarotti Vakfı’nın düzenlediği San Petersburg Oktiabrsky Hall’de ve Moskova Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen şef Fabrizio Maria Carminati yönetimindeki Moskova Filarmoni Orkestrası ve San Petersburg Senfoni Orkestrası ile konserlerde bulundu. (HABER MEKEZİ)

Öne Çıkanlar