Çizgi film vurgunu: AKP'li yönetim İBB kasasından milyonlarca lira ödemiş

Çizgi film vurgunu: AKP'li yönetim İBB kasasından milyonlarca lira ödemiş
Yayınlanma:
A+ A-
İBB’nin AKP yönetiminde olduğu dönemde milyonlarca lira ödenen çizgi film işini alan şirketinin sahibinin eski AKP'li vekilin oğlu olduğu ortaya çıktı.

İktidarın muhalefet belediyelerinin kamu yararına olan projelerini engellemesi gündemdeki yerini korurken, AKP’nin yönetimde olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) kasasından eski AKP Milletvekili Süleyman Gündüz’ün oğluna milyonlarca lira ödendiği ortaya çıktı. İBB’ye bağlı İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Şirketi’nin Neher Reklam isimli bir şirkete AKP döneminde toplam 8 milyon 470 bin TL ödediği öğrenildi. Milyonlarca liralık ödemenin "İstanbul Muhafızları" adlı bir çizgi film için yapıldığı belirlendi.

AKP’Lİ İSMİN OĞLUNUN ŞİRKETİNE MİLYONLARCA LİRA AKITILMIŞ

AKP hükümeti, CHP yönetimindeki İBB’nin metro yapımı ve otobüs alımı projelerini 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na almaması tepkilere neden olurken, belediyenin AKP yönetiminde olduğu dönemdeki vurgunlardan biri daha açığa çıktı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre 2014 yılında Neher Reklam isimli bir şirkete İBB’nin kasasından "İstanbul Muhafızları çizgi filminin 51 bölümlük kısmının yayına hazırlanması ve mali haklarının devralınması" adlı iş için toplam 3 milyon 380 bin TL ödendiği öğrenildi.

Çizgi film serisiyle yetinmeyen şirket bir de İBB’ye animasyon filmi sattı. 2017 yılında "İstanbul Muhafızları" adlı çizgi filminden uyarlanarak "İstanbul Muhafızları Ab - I Hayat Çeşmesi" adı altında bir animasyon film hazırlandı. AKP’li İBB yönetimi, bu film için de şirkete tam 5 milyon TL’lik ödeme yaptı. İBB’nin şirkete 6 farklı ödeme kalemiyle yapılan ödediği para ise 8 milyon TL'yi aştı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, İBB’nin milyonlar lira ödediği şirketin ortağı da eski AKP Milletvekili Süleyman Gündüz’ün oğlu Muhammed Ammar Gündüz. AKP’nin kurucuları arasında yer alan Süleyman Gündüz 2002 yılında AKP’den 22’nci dönem Sakarya Milletvekili seçildi. Yandaş Yeni Şafak gazetesinde de uzun bir süre köşe yazarlığı yapan Gündüz, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel danışmanlığını da yapmıştı.

ÇİZGİ FİLMİN BAZI BÖLÜMLERİ TEPKİ ÇEKMİŞ, YOUTUBE’DAN SİLİNMİŞTİ

İBB’nin milyonlarca lira ödediği İstanbul Muhafızları adlı çizgi filminin 2018 yılında TRT Çocuk kanalında da yayımlanan bir bölümü tepkilere neden olmuştu. Çizgi filmde kötü adamın çocuklara yapacaklarının not alındığı listenin altına "Gazi Mustafa Kemal" imzası atılmıştı. TRT tepkiler üzerine çizgi filmin bu bölümünü Youtube'daki kanalından silmişti.

Muhalif yayın organlarına yönelik cezalarıyla eleştirilerin odağından düşmeyen RTÜK ise hazırladığı raporda "Filmdeki saniyelik hatanın, yabancı uyruklu bir kişi tarafından, anlamı bilinmeden gerçekleştiği göz önüne alındığında, yanlışlığın sehven yapıldığı ve ihlal olmadığı değerlendirilmektedir" savunması yaparak ceza vermemişti.

Öne Çıkanlar