Çocuk istismarından yargılanan imamın indirimli cezası onaylandı

Çocuk istismarından yargılanan imamın indirimli cezası onaylandı
Diyarbakır'da dokuz yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunan cami imamı hakkında indirim uygulanarak 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.İistinaf, indirimli cezatı onadı.

Artı Gerçek - Camide bir çocuğa cinsel istismarda bulunan imam Kadri Özkaya hakkında verilen indirimli 10 yıl 10 aylık hapis cezası istinafta onandı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 24 Temmuz 2021’de görevli olduğu camide 9 yaşındaki bir çocuğu cinsel istismarda bulunan imam Kadri Özkaya hakkında “Nitelikli cinsel istismara teşebbüsten” 18 ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmadan” 3 yıl hapis cezası verilmişti. Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar daha sonra Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşınmıştı.

CEZA YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

Mahkeme, çocuğun direnmesi üzerine sanığın eyleminden vazgeçmesini “gönüllü vazgeçme” kabul ederek, verilen cezayı “fazla ceza tayini” olarak değerlendirdi. İstinaf Mahkemesi, cezanın çocuğa karşı “basit cinsel istismar”dan hüküm kurulmasını isteyerek, dosyayı Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Diyarbakır 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi, imam hakkında bu kez “Basit cinsel istismardan” 10 yıl ceza vererek, uyguladığı indirim ile cezayı 8 yıl 4 aya düşürdü. “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 1 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, suçun çocuğa karşı işlenmesinden dolayı cezada artırıma giderek, cezayı 2 yıla çıkardı. Suçun cinsel amaçla işlemesi nedeniyle cezayı bir kez daha artırarak 3 yıla çıkaran mahkeme, takdiri indirim uygulayarak Özkaya’ya “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan verilen cezayı 2 yıl 6 aya düşürdü. Mahkeme her iki suçtan da sanığa uyguladığı indirimlerle toplamda 10 yıl 10’a hapis cezası verdi.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI ONADI

Karara karşı taraflar Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Kararı inceleyen Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Çocuğun cinsel istismarı” suçlarından verilen kararı yerinde bularak, onadı.

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Mahkeme, sanığın tutukluluğuna yapılan itirazı ise reddetti. Taraflar, kararın bozulması istemiyle Yargıtay’a başvurdu. (MA)

Öne Çıkanlar