'Comanchero' suç örgütüne operasyon: 18 şüpheli tutuklandı

'Comanchero' suç örgütüne operasyon: 18 şüpheli tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
'Comanchero' suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 55 şüpheliye ait 4 milyar 500 milyon TL'lik banka hesaplarına el konuldu. Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 40 şüpheliden 18'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Artı Gerçek - Suç örgütü 'Comanchero''ya yönelik operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen aralarında örgüt lideri Hakan Ayık'ın da bulunduğu 18 şüpheli tutuklandı. 22 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan edinilen bilgiye göre, Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarını işledikleri iddia edilen ve ABD ile Avustralya tarafından İnterpol tarafından kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranan şüpheli Hakan Ayık'ın (Reis) liderliğini yaptığı "Comanchero" suç örgütüne yönelik yapılan araştırmalar sonucunda, örgütün Güney Amerika ülkelerinden ve Türkiye'den temin ettiği uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika güzergahını kullanarak Avustralya, Hong Kong ve Hollanda'ya ulaştırdığı tespit edildi.

2019-2021'DE 16 ÜLKEDE 800 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ANKA'nın aktardığına göre, ayrıca ABD ile Avustralya Federal Polisi iş birliğiyle örgütün kullandığı Anom Şifreli Haberleşme Platformu verileri kullanılarak 2019-2021 yılları arasında yapılan operasyonlarda 3 ton 812 kg uyuşturucu maddenin ele geçirildiği, FBI destekli olarak Avustralya başta olmak üzere 16 ülkede 800 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ancak yapılan eş zamanlı operasyonlarda suç örgütünün lider kadrosunun yakalanamadığı, lider kadronun şüpheli Hakan Ayık (Reis) önderliğinde Türkiye'ye getirildiği, örgütsel olarak kara para aklama eylemlerinin ülkemizde başlatıldığı, söz konusu şifreli haberleşme programına ilişkin evrakların Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştırıldığı aktarıldı.

4 MİLYAR 500 MİLYON TL BULUNAN BANKA HESAPLARINA EL KONULDU

Uluslararası uyuşturucu madde ticareti yaparak elde ettikleri gelirleri Türliye’de değişik yöntemlerle aklamaya çalışan örgüt mensuplarına ilişkin yapılan inceleme sonucunda Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığınca (MASAK) "suçtan elde edilen değere ilişkin raporun" hazırlandığı, bu doğrultuda İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 55 şüpheliye ait toplam ortalama değeri 4 milyar 500 milyon TL olan banka hesaplarına, kiralık kasalara, taşınmazlara, araçlara ve şirket ortaklık paylarına el konulduğu belirtildi.

18 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Soruşturma sürecinde 5'i kırmızı bülten, 9'u mavi bülten olmak üzere uluslararası seviyede aranan ve aklama faaliyetlerine iştirak eden 62 şüpheli ile birlikte toplamda 71 şüphelinin tespit edildiği, söz konusu bu şüphelilerden 50'sinin Türkiye'de olduğunun belirlendiği, diğerlerinin ise; hali hazırda yurt dışında bulunduklarının öğrenildi. Türkiye’de bulundukları belirlenen şüphelilerin yakalanmalarına yönelik olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde 2 Kasım günü saat 06.00'da İstanbul İl Emniyet Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon yapıldı, 40 şüpheli yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Comanchero suç örgütü lideri Hakan Ayık'ın da bulunduğu 18 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. 22 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Elebaşı Mick Hawi'nin 2018 yılında öldürülmesinin ardından Mark Douglas Buddle'ın elebaşılığında faaliyetine devam eden Avustralya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren Comanchero, sınır aşan silahlı organize suç örgütünün uluslararası boyutta uyuşturucu ticareti, adam öldürme, silahlı yağma, kundaklama, adam kaçırma, suçtan elde edilen malvarlığı değerlerini aklama suçlarını işlemeye devam ettiği belirlenmişti.

AA'nın aktardığına göre, örgüt elebaşı Buddle, 2022'de KKTC'de yakalanarak Avustralya makamlarına teslim edilirken elebaşlardan Hakan Ayık ve Duax Hohepa Ngakuru'nun, örgütün yönetimini devralıp suç faaliyetlerine devam ettiği tespit edilmişti.

Çete elebaşlarının Türk vatandaşı örgüt yöneticisi ve üyeleri ile yabancı uyruklu örgüt üyelerinin de Türkiye'ye gelerek suç faaliyetlerini devam ettirdikleri, Güney Amerika'dan temin ettikleri uyuşturucuyu Güney Kore ile Güney Afrika üzerinden Avustralya, Hollanda ve Hong Kong'a ulaştırmaya çalıştıkları anlaşılmıştı.

Suç örgütünün küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri Türkiye'de aklamaya çalıştıkları belirlenmişti.

Operasyonun ardından MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheliye ait yaklaşık 4,5 milyar lira değerindeki, mal varlığı kapsamında banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 şirkete ait ortaklık paylarına İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği kararınca el koyulmuştu.

Operasyon sonucunda, ABD ve Avustralya makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Ayık, Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Duax Hohepa Ngakuru, Avustralya makamlarınca çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Arif Tavukçu, ABD makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Barış Tükel ve Erkan Yusuf Doğan, mavi bültenle aranan Jimmy Avaijan, Sibel Arif, Alp Öztürk ile birlikte aklama faaliyetlerine iştirak ve yardım eden 39 şüpheli yakalanmıştı.

Çalışmaların devamında yakalanan zanlıların sayısı 40'a yükselmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar