Coronavirus hastalarına 'açıklanmayan bir tedavi' uygulayan ismin doktor olmadığı ortaya çıktı

Coronavirus hastalarına 'açıklanmayan bir tedavi' uygulayan ismin doktor olmadığı ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Yönetmeliğe göre yalnızca doktor olanlar bu araştırmada yer alabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın özel izniyle Coronavirus hastalarına 'açıklanmayan bir tedavi' uygulayan Oğuz Güvenmez isimli kişinin doktor olmadığı ortaya çıktı.

Halk sağlığı uzmanı Doktor Nuriye Ortaylı, Türkiye'de 16 Coronavirus hastasına bitkilerle deneysel tedavi uygulandığını yazan makaleyi mercek altına aldı. Makalenin yazarı olan Oğuz Güvenmez'in doktor olmadığını belirten Ortaylı, bakan yardımcısıyla aynı araştırma grubunda imzasının olmasına dikkat çekti.

YetkinReport'taki yazısında Oğuz Güvenmez’e ilişkin bilgiler paylaşan Dr. Ortaylı, Oğuz Güvenmez'in Türkiye Sağlık Sistemi tarafından doktor olarak tanınmadığını söyledi. Dr. Ortaylı, şu bilgileri verdi:

ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİĞİ KLİNİK YOK

"Mart-Nisan aylarında Tarsus’da, pardon Mersin ve İstanbul’da yapılan çalışmanın da esas araştırmacısıydı. O zaman bağımsız araştırmacıydı. Aynı tarihlerde yapılan bu çalışmada, konu öyle gerektirdiği için İç Hastalıkları, ayrıca Geleneksel Tedaviler konusunda bağımsız araştırmacı olmuş. İnsan bu şahsı merak ediyor. Zira göz hastalıklarından, kulak burun boğaza, otizmden, çocuklarda depresyona, oradan temel bilimlere atlayıp virüs genomlarına, derken Covid zatürresi tedavisine yirmiden fazla yayın yapmış son iki yıl içinde. Bu iki yıllık süre içinde nerede, hangi kurumda çalışmış? Makalelerden bir kaçında Adana’da özel bir klinikte çalıştığını yazmış, bir tanesinde de ismini vermiş, Sözü Hikmet Kliniği. Arayıp tarıyoruz. Adana’da kayıtlı böyle bir klinik yok. Türkiye’de kamuda ya da özel sektörde çalışan doktorların kayıtlı olduğu sorgulama sistemine girip Oğuz Güvenmez adını yazıyoruz. Türkiye Sağlık Sistemi tarafından doktor olarak tanınmıyor. Kısacası, reçete yazsa, yazdığı reçeteyle eczaneden ilaç alamazsınız."

Öne Çıkanlar