Cumartesi Anneleri avukatı Çelik’in işkenceyle gözaltına alınmasına suç duyurusu

Yayınlanma:
A+ A-
Hukuk örgütleri, geçtiğimiz hafta Cumartesi Anneleri eyleminde ailelerin avukatı olan Murat Çelik’in işkence ile gözaltına alınması üzerine suç duyurusunda bulundu. Avukat Çelik, 'Bu saldırının hedefi Cumartesi Anneleridir' dedi.

Ezgi Yıldız


İSTANBUL - Hukuk örgütleri, 954 haftadır kayıplarının akıbetini öğrenmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin avukatlarından, Murat Çelik geçtiğimiz haftaki eylemde polisler tarafından işkence ile gözaltına alınması üzerine ortak basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda polis yapılması planlanan eylem için Çağlayan Adliyesi önüne geldi. Avukatlar adliye içinden alkış protestosu ile çıkıp adliye önünde basın açıklaması yaptı.

MURAT ÇELİK: HEDEF BEN DEĞİLDİM, CUMARTESİ ANNELERİ’YDİ

Polis tarafından işkence ile gözaltına alınan Murat Çelik saldırıların hedefinin ailelerin mücadelesi olduğunu belirterek “Bu saldırı ilk defa gerçekleşmedi. Görüntülerle de sabit olan bu işkence için ek bir konuşma yapmayacağım. Bu saldırının hedefi Cumartesi Anneleridir, şahsıma ait olduğunu düşünmüyorum. Ailelerle olmaktan gurur duyuyorum. 80’den beri ailelerini arayan insanlar var burada. Gözaltında kaybedilme konusu Meclis raporlarında da var. Annelerin evlerinden çıkarken gözaltına alınacaklarını bilerek bu eyleme geliyorlar. Bu barışçıl eylem için AYM’nin ihlal kararı da var. Ailelerin yalnız bırakılmaması gerekiyor. Vicdanı olan herkesi yakınlarının kemiklerini arayan bu insanların mücadelesine destek vermeye çağırıyorum. Biz vicdanımızla hakikati arıyoruz. Vicdanımızla buradayız bir silahımız yok" dedi.

murat-celik.jpg
Avukat Murat Çelik

‘SORUMLULAR YARGI ÖNÜNE ÇIKMAZSA BİLİN Kİ KORUNUYORLAR’

Suç duyurusu sürecini yürüten Avukat İbrahim Ergün bu saldırıların ilk olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Murat’a yapılan saldırı alelade bir gözaltı ve darpla karşılaşmadı. Bu dilekçeye göre sorumlular eğer yargı önüne çıkmazsa bilin ki bu kişi korunuyor. Kapısında adalet yazan bu binalardan hiçbir zaman adalet göremedik” dedi.

ibrahim.jpg
Avukat İbrahim Ergün

‘İŞKENCENİN DEVAMI İLE TEHDİT ETTİLER’

Çelik’i görmek için emniyete gittiğinde emniyet müdürünün kucaklaşmalarına müdahale ettiklerini belirten avukat Ergün, “Murat tepki gösterince ‘size az bile yapmışlar’ dediler. Yani burada işkencenin devamı ile tehdit ettiler oranın emniyet amiri söyledi bunu. Avukatı gözaltına alma yetkisi bile olmayan polis bu bilgi verildiğinde bu açık hava işkencesini arttırarak ters kelepçe ile gözaltına alındılar. Ayaktayız.”

EREN KESKİN: KENDİNE MUHALİFİM DİYEN HERKES BU MÜCADELEYİ SAHİPLENMELİ

İHD Eş Genel Başkanı ve İnsan Hakları Savunucusu Eren keskin Ergün’ün ardından söz alarak şunları söyledi:

“Burası bir mezarsız ölüler coğrafyası. Bu politika her zaman vardı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti cinayet suçunu maalesef zamanaşımı yoluyla yok etmeye çalışıyor. Bizler AYM’nin ihlal kararından sonra defalarca bu işkence ile gözaltı uygulamasına maruz kaldık. Bu uygulamalar maalesef ki devam ediyor ve Murat da bu işkenceye maruz kaldı. Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi kendine muhalifim diyen herkes tarafından sahiplenmesi gerekiyor”

eren-keskin.jpg
Avukat Eren keskin

‘ŞİDDET KATMERLENEREK ARTIYOR’

Son olarak söz alan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Çiğdem Akbulut ise her hafta Cumartesi Anneleri’nin maruz kaldıkları polis müdahalesini anlatarak başladığı konuşmasında, “Hak mücadelesi veren anneler ile birlikte meslektaşımız da gözaltına alındı. Bu saldırı siyasidir. Bu saldırıların şiddeti katmerlenerek artıyor. 1 mayıslarda 8 martlarda ve onur yürüyüşlerinde hak savunuculuğu yaptığımız için darp edilerek gözaltına alınıyoruz. Bu sistemli saldırıların farkındayız. Burada savunmanın susmayacağına geri adım atmayacağını ilan ediyoruz. Demokratik talepleriyle hakkını arayan herkesin yanındayız. Yargı eliyle hasıraltı edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

MİKAİL KIRBAYIR: TALEPLERİMİZİ YERİNE GETİRMEK YERİNE BİZİ DARBEDİYORLAR

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırkbayır’ın ağabeyi Mikail Kırkbayır Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada 1995 yılından bu yana insan hakları savunucuları ile verdikleri mücadeleye dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bizler kaybedilen yakınlarımızın mezarlarının tarafımıza teslim edilmesi için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleleri hangi koşullarda yapıyoruz? Barışçıl eylemler yaparak. Biz bunu isterken kaybeden devletin görevlileri bu talepleri yerine bizi her hafta darbediyorlar ve meydanı bize yasaklıyorlar. Kaldı ki geçen hafta bize destek vermek için gelen Avukat Murat Çelik’i de darbettiler."

Öne Çıkanlar