Cumartesi Anneleri'nden 3 Şubat'taki duruşmaya çağrı

Cumartesi Anneleri'nden 3 Şubat'taki duruşmaya çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumartesi Anneleri, 3 Şubat’taki duruşmalarına ilişkin, “Sesimize ses katmaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı. Açıklamada "Dava hukuki dayanaktan yoksundur. Yasal haklarını kullanan 46 kişinin yargılanmasına ilişkin tüm suçlamalar düşürülsün" denildi.

Artı Gerçek - Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis saldırısında darbedilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması 3 Şubat’ta görülecek. Cumartesi Anneleri duruşmaya katılım çağrısı yaparak yasal haklarını kullanan 46 kişi hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti.

Yapılan çağrıda, 699 hafta boyunca İstanbul’un Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri barışçıl buluşmalarının 700’üncü haftasında keyfi bir biçimde “suç” sayılarak yasaklandığını ve ağır polis şiddetiyle gözaltına alındıklarını hatırlatan Cumartesi Anneleri, şu açıklamayı yaptı:

“Uğradığımız işkence ve zalimane muamele için yaptığımız suç duyurularımız sonuçsuz bırakıldı. 700’üncü haftada gözaltına alınan 46 kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı.”

'TÜM SUÇLAMALAR DERHAL DÜŞÜRÜLSÜN'

Gözaltında kaybedilen yakınlarını arama mücadelelerinin “suç” olarak gösterildiği ve yargılandıkları ifade edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Yargılandığımız davanın 6. duruşması için 3 Şubat Cuma günü saat 13.00’te ‘Anayasal bir hakkın kullanımı suç değildir!’ diyerek Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. Sizi de sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Cumartesi Anneleri’nin buluşmasını engellemek, Galatasaray Meydanı’nı yasaklamak, polis şiddeti ve yargı tacizi ile bu hakkın kullanımını engellemek, hukuka aykırıdır. Barışçıl bir gösteriye yaptırım uygulanamaz. Hakkımızda açılan dava hukuki dayanaktan yoksundur. Yasal haklarını kullanan 46 kişinin yargılanmasına ilişkin tüm suçlamalar derhal düşürülsün.” (MA)

Öne Çıkanlar