Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alındı
Galatasaray Meydanı'nda toplanmak isteyen Cumartesi Anneleri'ne polis engel oldu, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltıların ardından yapılan basın açıklamasında "faillerin bulunması talebinden asla vazgeçmeyeceğiz" denildi.

Artı Gerçek -Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerini 941’inci haftada Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedi. Ancak basın açıklaması yapmak isteyen Cumartesi Anneleri önce ablukaya alındı. Daha sonra polis meydanda toplananları gözaltına aldı.

Cumartesi Anneleri gözaltına alınan isimleri şöyle paylaştı:

Besna Tosun, Maside Ocak, Ali Ocak, Hanife Yıldız, Sebla Arcan, Gülseren Yoleri, Eren Keskin, İrfan Bilgin, İkbal Eren, Deniz Zeybek, Aylin Tekiner, Feyyaz Yaman, Ayşe Tepe, Mikail Kırbayır, Leman Yurtsever.

ÖĞLEDEN SONRA SERBEST BIRAKILDILAR

Gözaltına alınan 15 kişi, öğleden sonra serbest bırakıldı. Cumartesi Annelerinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Kayıplarımızdan ve Galatasaray Meydanı'ndan vazgeçmiyoruz!" denildi.

'ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Gözaltılara tepki gösteren kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı kayıp yakınlarından Setenay Yarıcı okurken kayıp ailelerii de konuşma yaptı. Yarıcı” Basın açıklamasını engelleyenler gözaltı kararını verenler ve uygulayanlar Anayasayı kasten ihlal ettiler Anayasa bizi bağlamaz dediler” ifadelerini kullandı.

Kayıp yakınlarından Faruk Eren konuşmasında, “1980’den göz altılarda beri kayıplarımız için mücadele ediyoruz. Galatasaray Lisesi 700’ü.ncü haftadan beri abluka altına sadece bize değil tüm yurttaşlara yasaklamış bir halde. Biz kayıplarımızın akıbetini sormaktan mezar arayışımızdan faillerin cezalandırılması talebimizden ve bunu Galatasaray Lisesi’nden dile getirmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

'DEVLET ŞİDDETTEN VAZGEÇMEYECEK'

Bir diğer kayıp yakını Hüseyin Ocak “Devletin ad değiştirmesi sayesinde daha önce başbakan olup bugün cumhurbaşkanı olan kişinin ‘sizin sorununuz benim sorunum’ diyen insan, yeni ortaklar bulmasından dolayı bizim orda olmamız o ortakları rahatsız etti. 700’üncü haftada kamuoyuna yansıdığı gibi Cumartesi anneleri gözaltına alındı. Anayasa Mahkemesi daha önceki kararlarında bu tür eylemlerin saygıyla karşılanması gerektiğini söylemesine rağmen bugün bir kez daha gördük ki devlet bu şiddetten vazgeçmeyecek. Galatasaray Meydanı bizim buluşma alanımız mezar yerimizdir, vazgeçmiyoruz dedi” ifadelerini kullandı.

'POLİS AİHM KARARINI TANIMADI KAYMAKAMLIK İZNİ İSTEDİ'

Son olarak konuşma yapan Nurettin Yedigün’ün kardeşi Muzaffer Yedigün ise “Polise AİHM kararı olduğunu söylediğimde kaymakamdan izin almadığımızı belirtti. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Mezar aramamızdan bu kadar mı korkuyorsunuz? Ne istiyorsunuz bizden 50 defa da alsalar her hafta çıkmaya devam edeceğiz. Onlar almaktan biz de alınmaktan bıkmayacağız. Bu devlet bize borçludur, Bizimle yüzleşmek zorundadır!” dedi.

'GALATASARAY’DAKİ ABLUKAYI DERHAL KALDIRIN'

Cumartesi Anneleri de gözaltılarla ilgili yaptığı ilk açıklamada da , "AYM kararına uyun, toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğümüzü ihlal etmeye son verin, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açıklanması ve suçun faillerinin yargı önünde cezalandırılması talebiyle başlattığımız, Türkiye tarihinin en uzun soluklu adalet eylemimiz 700. haftamızda ağır polis şiddeti ile engellendi.

Anayasa Mahkemesi, Maside Ocak’ın başvurusu üzerine verdiği kararla, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkımızın ihlal edildiğine hükmetti.

AYM kararında, Galatasaray’daki buluşmalarımızın demokrasinin gereği olduğuna vurgu yaptı.

AYM, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’nda sürdürdüğü eylemin hukuka uygun olduğunu bildirerek, engellenmemesi konusunda Beyoğlu Kaymakamlığı’na açık bir ödev yükledi.

Buna rağmen kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray Meydanı'ndaki abluka kaldırılmadı. AYM kararına uyulmadı!

Bütün engellemelere rağmen hakikati söylemeye devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimiz tanıktır; hakikati söyleme sorumluluğuna ve cesaretine sahibiz, bundan vazgeçmeyeceğiz!

Kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını istemeye, mevcut adaletsizliğe itiraz etmeye, hak ve özgürlük talep etmeye devam edeceğiz.

Anayasa Mahkemesi kararları kesindir. Yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğümüzü ihlal etmeye son verin, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın!

Bir mekânın yasaklanması toplanma özgürlüğünün ihlalidir. Tam da bu hukuki dayanakla söylüyoruz; Galatasaray yasaklanamaz. Galatasaray bizimdir, Galatasaray hepimizindir.

941. haftamızda bir kez daha haykırıyoruz: Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını istemeye, adil işleyen bir hukuk sistemi talep etmeye devam edeceğiz. Hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 15 Cumartesi Anneleri / İnsanları'nı derhal serbest bırakın!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar